След падането на комунизма в източния блок културата от запад започна да нахлува силно в бившите съветски лагер. Първоначално преминаването към демократично общество и пазарна икономика премина през хаос, къде повече, къде по-малко, като лека полека западните ценности и култура се загнездиха сред новото поколение. Дали обаче взехме положителното или копирахме (или ни помогнаха да копираме) порочните елементи от чуждата ни доскоро култура?

Материализмът/Всичко за пари

Материализмът буквално превзе нашето общество. Всичко днес се върти около парите, с които се купуват скъпи коли, телефони, маркови дрехи. В обществото цари нагласата, че всичко може да се купи за пари - било политик, съдия или хубава жена. Картинката на младо момиче с дебел, плешив чичко е доста често срещана тези дни.

Матрицата/Работа, вкъщи, работа

Животът навлезе в ясно очертани коловози. Веднъж приключил с образованието, човек си купува апартамент с 30-годишна ипотека, кола на лизинг, ражда му се дете и започва да работи като вол, за да изплаща всичко това. Става трудно мобилен заради сметките, които идват всеки месец. Основното му забавление е гледането на телевизия, която му промива мозъка с риалити формати и сериали, а новините водят до депресия. И така, докато се пенсионираш, ако изобщо се стигне дотам.

Появата на упадъчна прослойка в обществото

В резултат на упадака на обществото, лошото образование, изкривените ценности се появи една прослойка с ниска култура и първични нужди. Алкохол (и други вещества), храна и забавление е единствено, от което се интересува. Това устройва политическата прослойка, защото тази група се управлява и манипулира лесно.

Телевизия/Сериали/Риалити формати...

Телевизиите претърпяха тотална промяна. Ефирът се наводни от сериали, риалити формати - местно и чуждо производство. Новинарските емисии, особено в някои телевизии, имат по-скоро коментарно/манипулативен характер, отколкото представяне на реалността. Медиите обслужват определени политически и икономически групи, което води до тенденциално представяне на новините, както и опити за манипулиране на общественото мнение.

Телевизиите опитват да налагат определи ценности и формират обществени нагласи. Новинарските емисии наблягат на черната хроника, личните драми, и като цяло новини, разсейващи общественото внимание от важните проблеми.

Образование

Умишлено или не, родното образование върви все по-надолу. След постоянни промени в системата, начините на оценяване, изпитване, преподаване резултатите са повече от плачевни. Разбира се, тук може да забъркаме малко конспиративни теории. Необразованият народ се управлява по-лесно, задоволява се с по-малко и рядко надига глава от проблемите си.

Лобизмът

Актуална напоследък тема с промените в Закона за горите и забраната за производството на цигарени гилзи. Доста често напоследък четем как се прокарват законови промени, които облагодетелстват определен кръг от бизнеси. Все още няма закон за лобизма в България, какъвто има в САЩ, макар че имаше опити за прокарването на такъв. А закон за лобизма просто би узаконил корупцията.

Разбира се, това не са всички пороци, които могат да се споменат. Но ще спрем дотук, а в коментарите може да добавите още или да изкаже несъгласието си със гореспоменатите.