Банките в света са платили 321 млрд. долара глоби от 2008 г. насам заради неспазване на регулациите, вариращо от пране на пари до пазарни манипулации и финансиране на тероризма, сочат данни на Boston Consulting Group, цитирани от Bloomberg.

Сумата се очаква да нараства в идните години, тъй като европейските и азиатските регулатори наваксват изоставането си от по-агресивните си американски колеги, които са наложили мнозинството от глобите досега.

Това показват данните от седмото годишно изследване на BCG на банковата индустрия, публикувано днес. Само през 2016 г. банките са платили глоби от 42 млрд. долара, което е увеличение с 68% спрямо предишната година, показват още данните.

„С развитието на регулациите, глобите и наказанията, наред със свързаните с тях правни разходи, ще останат съществен разход за правене на бизнес. Управлението на тези разходи ще продължи да е основна задача на банките“, смятат анализаторите, ръководени от Джерълд Грасхоф.

Ерата на все по-нарастващите регулаторни изисквания ще продължи, въпреки обещанието на американския президент Доналд Тръмп да отмени закона Дод-Франк от 2010 г., който промени американската банкова система след фалита на Lehman Brothers. Броят на промените в правилата, които банките трябва да следват ежедневно, се е утроил от 2011 г., като средно на ден се правят 200 ревизии, сочат данните на доклада.

„Регулациите трябва да се приемат като постоянно повишаване на нивото на моретата, а не просто като прилив или цунами, които ще се оттеглят. Очакваме тази тема да се запази, въпреки политическите промени в САЩ в последно време“, отбелязват авторите на изследването.

Близо десет години след началото на финансовата криза банковата индустрия все още не се е възстановила напълно от загубите, които претърпя, пише BCG. Докато финансовите компании са постигнали икономическа печалба от 159 млрд. евро (167 млрд. долара) през 2015 г., което е пети растеж на годишна основа, индустрията остава на червено с 9 милиарда евро на кумулативна основа в годините от 2009 до 2015 г., сочат данните.

BCG е изчислила икономическата печалба въз основа на оперативните резултати на банката и инкорпорирането на разходите в капитала. Европейските банки не са регистрирали годишна икономическа печалба през този период, докато американските компании са на печалба в последните три години. Банките от Азиатско-Тихоокеанския регион, Южна Америка, Близкия Изток и Африка са постигали икономическа печалба всяка година.