Отрицателните лихвени проценти само правят ситуацията по-лоша за банковата система, която е залята от депозити и в която повечето кредитори традиционно получават значителни доходи от лихви, пише Financial Times.

Commerzbank обяви във вторник, че това явление орязва нетния доход от лихви в две основни направления със 161 милиона паунда през първата половина на годината. Ако лихвените проценти останат на сегашното ниво, банката очаква загуби допълнително от 100 милиона паунда през всяка година след 2017 г. при изтичането на кредити на клиенти и замяната им с такива с по-ниски лихви, въпреки че банката се надява да бъде в състояние да се смекчи този ефект.

За германския банков сектор като цяло 0.4-процентовия налог на ЕЦБ върху свръх депозитите ще струва около 787 милиона паунда тази година, според анализатори от Deutsche Bank. "Когато лихвените проценти са отрицателни, това поставя германския модел под голям натиск", каза Мартин Хелмик, професор във Франкфуртския институт по финанси и управление.

Гюнтер Дункел, ръководител на Асоциацията на германските публични банки и изпълнителен директор на банка NORD/LB, взе подобна позиция. "Почти всяка голяма германска банка трябва да преосмисли своя бизнес модел, за да отрази новата регулаторна и лихвена среда. Те са променени драстично и ние трябва да реагираме с фундаментален преглед на това, което правим ", каза той, цитиран от БГНЕС.

Повечето кредитори направиха старта. Някои, включително Commerzbank и Deutsche Bank, преминаха към отрицателни лихвени проценти спрямо институции и големи корпоративни клиенти. Commerzbank увеличи размера на кредитите в банкирането на дребно.

Някои банки започнаха да повишават лихвите си по заеми в усилията си да защитят своите интереси. Други въвеждат такси за услуги, които досега бяха безплатни, като например хартиените извлечения по сметки. Проблемът е, че в условията на убийствена конкуренция банковият пазар в Германия има ограничени възможности за увеличаване на приходите.

Това означава, че банките ще трябва да направят много повече, за да намалят разходите. Такива схеми често изискват големи първоначални разходи, преди да се появяват ползи. Но като се има предвид тежестта на натиска върху потоците на техните доходи, банките нямат друг избор, освен да продължат, каза Рюдигер Филбри от Бостънска консултантска група.

"Ако банките не могат да си позволят да поемат тези разходи наведнъж, то трябва да го направят на стъпки. Да не правят нищо не е опция.", каза той.