Водещата немска банка Deutsche Bank AG бе изместена от лидерската позиция на най-голям търговец на валута в света, след девет години на доминация по този показател. Първенството се пое от щатската инвестиционна банка Citigroup Inc., според данни на Euromoney Institutional Investor.

Намалената волатилност на валутните пазари е довела до по-малки обеми на търговия с еврото, което е било основна причина за загубата на лидерската позиция на Deutsche Bank.

От Citigroup, която за последно водеше класацията през 2002 година, отчетоха дял от валутната търговия в размер на 16.04%, което превиши дела от 15.67% на Deutsche Bank.

Щатската институция бе с дял от търговията на валутния пазар от едва 0.28 процентни пункта под този на немската банка.

На трето място е Barclays Plc с дял от валутната търговия от 10.91%.

Най-големите валутни дилъри на пазара, на който дневният оборот възлиза на 5.3 трилиона долара на ден, са изправени пред намаление в приходите си, след усилията на централните банки по света да засилят регулацията.

Високочестотната търговия е направление, което внася тревога сред регулаторите относно равнопоставеността на пазарните участници.

Тези усилия допълнително утежняват и без това тежката обстановка на валутните пазари, отличаващи се с изключително висока конкуренция.

„Ние сме голяма евробанка и не е полезно еврото да не е на фокус през последните 18 месеца“, според Кевин Роджърс, стратег в Deutsche Bank. „Подобна ниска волатилност за толкова дълъг период не съм виждал в кариерата си. Какво ще предизвика повишение на волатилността не е ясно“, допълва специалистът, цитиран от Bloomberg.

Еврото се търгува в най-тесните граници спрямо долара от 1999 година насам през последната седмица на април, движейки се между 1.3785 и 1.3855 за този период.

Тримесечната волатилност на валутната двойка се понижи до 5.5475 процента на 2 май, което е най-ниското ниво от 2007 година насам.