Йената поевтиня спрямо всички основни валути, вследствие на спекулациите, че централната банка на страната ще добави към стимулите през тази седмица в усилията си да поддържа ръста на икономиката и да отслаби националната валута.

Японските пари върнаха част от спечеленото от миналата седмица преди данните от 23 май, които се очаква да посочат наличието на търговски дефицит на страната за втори пореден месец.

Търсенето на евро бе ограничено в очакване на негативни данни за потребителското доверие в Еврозоната, което се прогнозира да се е понижило до четиримесечен минимум.

Доларовият индекс се задържа при ниски нива след понижението си и ръста на азиатските индекси през първия ден от новата седмица.

Еврото поевтиня с 0.1% спрямо долара до 1.2765 рано тази сутрин, след като се понижи с 1.1% през изминалата седмица.

„Ако йената продължава да поскъпва, ще има сериозен натиск към Японската централна банка да се намеси“, коментира Такуя Кавабата, анализатор в Gaitame.com, цитиран от Bloomberg. “Налице може да са нови вербални коментари с цел сваляне на йената“, допълва още Кавабата.

Представители на Японската централна банка ще се събират на двудневна среща утра. Банката повиши програмата си за обратно изкупуване на активи през февруари и април. През изминалата седмица две операции за обратно изкупуване на облигации не успяха да привлекат продавачи.

Търговският дефицит на Япония за изминалия месец се очаква да е възлязъл на 5.9 милиарда долара, в сравнение с излишък от над 1 милиард долара през март на миналата година.

„Дефицитът най-вероятно ще даде повече негативни очаквания за йената“ според Митул Котеча, главен валутен стратег в хонконгското звено на Credit Agricole.

Йената е поевтиняла с 2.2% през тази година и е най-зле представящата се валута след шведската крона през тази година сред 10-те основни валути.

За същия период доларът се е повишил с 1.1%, а еврото се е понижило с 0.4%.