Биткойнът преминава през екзистенциална криза, която продължава близо две години. Два лагера спорят за подобряване на системата и мрежата биткойн, за да ги направят по-бързи. Днес мрежата може да обработва около 300 000 трансакции дневно.

Според някои това не е достатъчно, за да претендира да се превърне в референтна електронна валута на бъдещето и разплащателно средство, което може да конкурира след време
Visa и Paypal, пише френският вестник Les Echos.

Група, ръководена от Роджър Вер, в която влизат компанииq като Antpool и ViaBTC, сметнала, че статуквото и инерцията продължават твърде дълго и преминала в настъпление с представянето на нова версия на биткойн, наречена Bitcoin Unlimited. Тя конкурира историческата версия, наречена Bitcoin Core.

Вер предлага Hard Folk - необратима промяна на правилата на софтуера, който управлява биткойна, за да се подсили мрежата така, че да обработва повече трансакции. Antpool ще увеличи капацитета си за „копаене“ в идните месеци.

За да се случи промяната, необходимо е мнозинство от „басейни за копаене“ да застанат зад идеята. Тя трябва да представлява три четвърти от изчислителната мощ на мрежата в продължение на две седмици, за да покаже, че тя движи машината и следователно може да налага новия стандарт по легитимен начин.

Bitcoin Unlimited вече се натъкна на два значителни бъга тази година, които радват конкурентите му, тъй като те виждат в тях рисковете, за които предупредиха общността.

Прецедентът
Ethereum

Ако този „държавен преврат“ успее, което далеч не е сигурно, двете монети – Bitcoin Core (оригиналният биткойн) и Bitcoin Unlimited, управлявани върху две блок вериги с различни правила, ще влязат в братоубийствена битка. И нека по-популярният победи.



Този сценарий доведе до разделянето на конкурентната валута Ethereum миналото лято и предизвика рухването й, преди да регистрира нов скок. Сега тя се възползва индиректно от проблемите на биткойн.

Риск от централизиране на мрежата

Новата система
Unlimited фаворизира големите компании за копаене, главно китайските, а следователно и концентрирането и централизирането на тази дейност в олигопол. Този конфликт илюстрира културното противопоставяне между компаниите за копаене и хората, които отговарят за развитието на мрежата биткойн, осигуряващи цялото сиво вещество.

Някои хора смятат, че компаниите, които се занимават с копаене, днес имат твърде голяма тежест и влияние върху съдбата на биткойна, за сметка на другите актьори в сектора, като борсите. Последните дадоха подкрепата си за историческия проект
Bitcoin core, но са готови на всякакви възможности, в случай че „държавният преврат“ успее.

Биткойн остана без ETF Виртуалната валута успя да мине границата от $1 300 по-рано този месец, което бе по-висока стойност от тази на златото

Те ще котират двете вражески валути и ще направят всичко възможно клиентите да не бъдат наказани. Днес Bitcoin Unlimited струва по-малко от оригиналната версия - около една трета от стойността й, но съотношението на силите може бързо да се промени.

Последици за доверието и надеждността

Общността на потребителите на биткойн е разтревожена от възможните последици от конфликта за доверието и надеждността на новата валута. Те виждат в него сблъсък на его, което вреди на развитието на валутата. Курсът на биткойна над 1000 долара до този момент устоя на риска от държавен преврат, но колебливостта се увеличи.

Биткойнът има слаба роля в изтичането на капитали извън Китай. През 2016 г. два милиарда долара са изтекли от страната чрез тази валута, сочи анализ на компанията Chainalysis, публикуван в Wall Street Journal.

Общо през миналата година от Китай са изтекли нетни капитали на стойност 725 млрд. долара, сочат данни на Международния финансов институт. Биткойнът представлява едва 0.2% от това изтичане на капитали. За големите китайски компании тази валута все още е твърде слабо развита, за да изнасят големи суми от страната. Физическите лица са на същото мнение.

Освен това китайските власти втвърдяват правилата за китайските борси. През 2016 г. един милиард долара са изтекли от Китай към САЩ, 633 милиона долара към други борси за биткойни, като Япония, а 80 милиона долара са стигнали до еврозоната. 1.9 милиарда долара са били повторно инвестирани в Китай. В същото време страната е привлякла един милиард долара чрез биткойни от САЩ и 500 милиона долара от други борси.

Най-големите финансови потоци, които захранват „сенчестата мрежа“ (онлайн супермаркети за наркотици, оръжие, фалшиви документи), идват от САЩ (155 млн. долара през 2016 г.).