Доларът може и да отстъпи от 14-годишните върхове, които достигна в началото на годината, но щатската валута вероятно ще улови нов попътен вятър, пише CNBC, позовавайки се на мнения на анализатори.

Доларовият индекс, който измерва силата на щатския долар срещу кошница от валути, достигна нива от 103.82 пункта в началото на януари, но в последните седмици индикаторът се върна на стойности под 100-те пункта, като през миналата седмица падна до 99.233 пункта.

В средата на миналия месец Доналд Тръмп коментира пред Wall Street Journal, че доларът е „твърде силен“ и това накара валутата да отстъпи от завоюваните по-рано позиции. Силният долар не се вписва намеренията на Тръмп да подсили производствената база в Щатите, тъй като прави износа по-скъп за чуждестранни купувачи.

Някои други скорошни действия на Тръмп, като например непопулярната забрана за влизане в САЩ на хора от седем страни с преобладаващо мюсюлманско население, както и серия от негови туитове, изглежда също тежат на долара, отбелязва CNBC.

Анализаторите обаче не очакват тази слабост да продължи дълго.

„Президентът Тръмп може да туитва колкото си иска, но много от неговите политики са подкрепящи долара на фундаментално ниво,“ Тай Хуй - главен стратег за азиатските пазари на JPMorgan Asset Management, коментира в предаването на CNBC “Squawk Box. Анализаторът добави още, че протекционизмът, имиграционната политика и ориентираната към растеж фискална политика на Тръмп „се предполага да засилят инфлацията, а по този начин да предизвикат повишаване на лихвените проценти и оттам и на долара“.

Други анализатори също очакват доларът да поднови своето изкачване. Измежду тях е валутният стратег на CIBC Патрик Бенет, който изтъква представянето на щатската икономика.

„Очевидно е, че американската икономика се справя добре,“ отбеляза Бенет, цитиран от CNBC.

В петък новият доклад за трудовата заетост на американското Министерство на труда показа, че щатските компании са разкрили 227 000 нови работни места през януари. Това е най-голямото увеличение от четири месеца насам и говори за стабилното състояние на пазара на труда в САЩ.

Добро представяне на икономиката вероятно ще стимулира затягането на финансовата политика от стана на Федералния резерв.

„Федералният резерв ще повиши лихвените проценти тази година. Ние мислим, че пазарът вероятно подценява това, което ще направи Фед,“ каза Бенет.

Някои анализатори обаче не демонстрират подобна увереност относно плановете на Фед, както и по отношение на тълкуването на доклада за заетостта. Данните показаха, че нивото на безработицата се е повишило с 0.1 процентни пункта спрямо декември - до 4.8%, а средните почасови възнаграждения бележат ръст от скромните 0.1%. Това може би подсказва, че все още има какво да се желае от пазара на труда в страната, а може и да е просто признак за месечни колебания, пишат анализатори на DBS в бележка до клиенти.

Във всеки случай, данните от януарския доклад вероятно понижават вероятността за повишение на лихвените проценти през март, отбелязват анализаторите, като добавят, че туитовете на Тръмп „правят много хора нервни и несигурността неминуемо ще предизвика по-голяма предпазливост от страна на Фед“
.
За да може доларът да продължи своя подем в краткосрочен план е необходимо пазарите да придвижат прогнозата си за следващо повишение на лихвите от март към юни, смятат от DBS.