Притеснения относно предлагането и пазарните очаквания за повишено търсене от страна на Китай ще тласкат цените на медта нагоре, прогнозират анализатори на Citi Research в анализ, цитиран от CNBC.

Цената на метала вече е в подем заради временните спирания на работата в двете най-големи медни мини в света – притежаваната от BHP Billiton мина Escondida в чили и намиращия се в Индонезия рудник Grasberg, който е собственост на Freeport-McMoRan.

По-рано този месец цената на медта за майската доставка достигна 21-месечен връх от 6204 долара за тон, макар и след това да отбеляза известно отстъпление. Към момента червеният метал се търгува на нива от около 5996.50 пункта.

Анализаторите на Citi Research обаче очакват подемът на медта да продължи и до 2020 година цената на метала да скочи с 33%. Освен повишаващото се търсене от Китай, Citi прогнозира, че през 2017 г. за пръв път от шест години ще настъпи дефицит в доставките.

„Предлагането на мед ще изостава от търсенето през по-голямата част на следващата петилетка,“ пишат анализаторите, цитирани от CNBC. “Докато глобалната икономика се отърсва от неколкогодишния период на стагнация, това се случва и с перспективата за медта.

Комбинацията от по-силно от очакваното търсене от Китай, очевидната липса на видимо натрупване на медни запаси, краят на периода на ценова дефлация и тенденцията към повишаване на инфлацията, започнала след победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ, създаде позитивна инерция през последните месеци на 2016 г.“

След като през февруари 2011 г. цената на медта записа исторически връх от над 10 000 долара за тон, металът премина през продължителен период на спад, по време на който минните компании увеличаваха своя добив, но търсенето от Китай намаля поради стагнацията, обхванала местната икономика. Така се стигна до седемгодишното дъно от 4330 долара за тон, регистрирано през януари 2015 г.

Дефицитът в доставките ще тласне цените над 6000 долара през втората половина на 2017 г., като металът ще достигне върхове от над 7000 долара преди края на годината, прогнозира Citi. Анализаторите очакват и че цената ще премине над 8000 долара преди края на 2020 г.

По отношение на търсенето няма особена причина за притеснение. През 2016 г. реалното потребление на метала в Китай най-вероятно се е повишило с 5.7%, в горната част на целевия диапазон за ръст от 3-7%, смятат анализаторите.

За 2017 година Citi очаква ръстът на търсено на мед в страната да отслабне до 3-4%, като ще се поддържа от подобрения по електропреносната мрежа и продажби на моторни превозни средства.