Необходимо бе десетилетие на ръст, за да бъде изградено доверието във валутата на Азербайджан и две девалвации, за да бъде то сринато отново, пише Bloomberg в свой материал.

В момента манатът изживява подем, който го превърна в най-добре представящата се валута в света от февруари месец насам. Независимо от това обаче, доверието към валутата във финансовите среди на страната остава ниско.

Манатът изгуби над половината от стойността си през 2015 г., а малкото доверие, което се бе запазило, се изпари миналата година, на фона на паника и резки смени в курса на валутата.

„Нямам долари, а дори и да имах, не бих ги обменила в манати, защото това не е надеждна валута,“ коментира пред Bloomberg Татяна Крючкина, която работи като счетоводител в частна компания. „Манатът продължи да губи от стойността си миналата година, дори и след две девалвации.“

Настоящият възход на валутата подчертава скъсаната връзка между икономика, която върви по пътя на възстановяването след първото си свиване за последните две десетилетия, двуцифрена инфлация и валутни неразбории, които разтуриха препитанията на много хора. За несигурността допринася и фискалната политика на централната банка на Азербайджан, която Sberbank CIB определя като „донякъде непоследователна“.

„По-голямата част от населението смята, че настоящото повишение на стойността на маната е временно явление, отдавайки го на сезонни фактори,“ пишат анализатори на Sberbank CIB в доклад, цитиран от Bloomberg. „Съществуват големи очаквания, че обезценявнето на валутата може да продължи през второто полугодие, особено ако цените на петрола паднат от сегашните си нива.“

Досега през годината манатът устоява на спада в цените на петрола, като бележи ръст от 13% от януари насам и по този начин изпреварва грузинското лари и мексиканското песо.

Азерите обаче гласуват с портфейлите си. През януари делът на доларовите депозити в страната нарасна до 81.3%, от 79.6 на сто през декември.

„За нас показател за доверието във валутата е доларизацията на депозитите,“ коментира Пол Гембъл – старши директор във Fitch Ratings. „Доларовите депозити се увеличиха по време на девалвациите и нивото им остава много високо.

Някои обстоятелства може да окажат подкрепа на азербайджанската валута. Едно от тях е очакваният излишък в търговския баланс на страната за следващата година заради по-високите цени на петрола, отбелязва Гембъл. Най важно обаче е да бъде възстановено доверието във валутата, допълва той.