Днес хората говорят за гигантски небостъргачи и смятат, че те са върхът на човешката инженерна мисъл.

Мнозина не подозират, че технологични чудеса има и в миналото – дори в древната история. Сгради и храмове, които е невъзможно да си представим как са построени.

Именно за тях ще поговорим в следващите редове.

1. ПуЕбло-Бонито, САЩ

Разположено в северо-западния щат Ню Мексико, селището Пуебло-Бонито представлява един от най-мащабните и най-известни примери за „селище-дворец“. Построено е от анасазите.

Строежът е започнал през първата половина на 10 в. от нашата ера. Завършен е след 180 г. В пика на развитието на Пуебло-Бонито е имало около 800 отделни сгради. Някои от тях са били по на 5 етажа.

За първи път древното селище е открито през 1849 г. от лейтенант от американската армия – Джеймс Симпсън. Оттогава насетне там активно се правят разкопки.

В селището са открити много тайнствени петроглифи, направени в края на 10 в. – началото на 11 в.

2. Чатал, Турция

Откритото селище в Турция, по оценките на съвременни учени, е съществувало от 7500 г. до н.е. до 5700 г. до н.е. Построено е от непозната неолитна култура, която е била високоразвита към този момент.

Разкопките започват от момента на откриването му – в края на 50-те години на 20 в. от английския археолог Джеймс Малаартъм.

Къщите в Чатал имат интересна особеност: те са без врати. Влиза се през покривите. Освен това мъртвите били погребвани в подовете на къщите, в частност под огнищата.

3. Локмараке, Франция

Френският регион Бретан е популярен с група едри доисторически европейски мегалити. Размерите на най-големия, създаден около 4500 г. до н.е., са почти 21 метра дължина и 200-280 т.

Днес никой не знае защо този мегалит е бил счупен. Известен е като „Камъкът на феите“. Възможно е да е резултат от земетресение.

4. Колосите в Мемнон, Египет

Те са построени в качеството на паметник на фараона Аменхотеп III. Високи са 23 метра. На тези статуи можете да видите релефи на жената, дъщерята и майката на Аменхотеп.

Наречени са така в чест на Мемнон, герой от Троянската война.

Има предания, че преди статуите да бъдат повредени в резултат на земетресение, северната статуя сутрин е издавала звук, наподобяващ камбанен звук.

5. Стълбът на Помпей, Египет

Той представлява паметник в чест на император Диоклетиан. Построен е след потушаването на възстанието в Александия.

6. Долмен Менга, Испания

Датира се примерно около 2000 г. до н.е. Долменът Менга представлява голям погребален мегалитен курган, разположен в южната част на Испания.

Редове от погребални камери са създадени от огромни каменни блокове с тегло до 180 т.

Колкото до названието, легенда гласи, че прокажената Менга се заселила във вътрешността на долмена, след като съпругът й умрял. Археолози смятат, че това е най-голямата подобна структура в Европа. В нея са намерени няколкостотин различни скелета.

7. Киригуа, Гватемала

Построен е от маите между 200 и 800 г. от н.е. в град Киригуа. Тук можете да видите забележителни примери за архитектурата на маите.

Има стени, които тежат 65 т. Кирагуа е селище, което е изоставено около 900 г. от н.е. Вероятно заради упадък на търговията с нефрит.

8. Дур Шарукин, Ирак

Преведено от акадски означава „Крепост на Саргон“. Построена е от асирийци между 717 и 707 г. до н.е. Намира се в северната част на Ирак.

Градът е с размери 2.6 кв. километра. Особено привлекателни са храмът на бога на растителността Небу и кралският дворец.

Най-интересен обаче е асирийският бик – артефакт, открит сред руините. Става дума за каменна статуя с тегло около 40 т.

9. Хаджар-Ким, Малта

Този мегалитен храмов комплекс е бил построен от неизвестна за учените култура между 3200 и 2500 г. до н.е. Смята се, че тази култура е била унищожена в резултат на глад или стихийно бедствие.

В Хаджар-Ким е открит един от най-ранните примери за религиозна вяра – в местния храм се пазят ред статуи на богинята на плодородието.

Любопитен факт: комплексът е построен няколкостотин години по-рано от Стоунхендж.

10. Тиуанако, Боливия

Тиауанако е разположен на брега на езерото Титикака в Боливия. Първоначално е представлявал малко селище, но между 400 и 900 г. от н.е. градът буквално е процъфтявал.

Издигнати са много мащабни каменни съоръжения.

Градът внезапно опустява през 1000 г. от н.е. Вероятно поради наводнение. Накрая Тиауанако е завладян от инките.