Защо да ходим на почивка в съседните ни страни, ако все още не сме видели всички хубости на България? В страната ни има много кътчета, които един българин трябва да посети. Ние не претендираме, че можем да изброим всички в една статия. Сетихме се обаче за десет, които са най-известни и са ни страшно любими:

Рилските езера

Безспорно едно от най-красивите места в България. Походът до езерата представлява няколкочасова разходка в планината, завършваща с една от най-впечатляващите гледки, които можете да си представите.

Името на всяко от Седемте рилски езера има връзка със специфичните му външни особености.

Езерото, разположено на най-голяма надморска височина, се нарича Сълзата заради прозрачността на водите, които предлагат видимост в дълбочина. Следващо по височина е Окото - то е с почти идеална овална форма. Бъбрека е езерото с най-стръмните брегове от цялата група.

Четвъртото езеро е Близнака. То е най-голямото по площ от седемте. Трилистника се нарича така заради неправилната си форма и невисоки брегове. Най-плитко е Рибното езеро. Най-ниското е Долното езеро. В него се събира водата, която изтича от останалите. То дава началото на река Джерман.

Белоградчишките скали

Каква фантазия може да прояви природата!

Намират се в Западния Предбалкан, близо до град Белоградчик. Образуват чудна ивица, дълга 30 км. Формите стигат на височина до 200 метра.

В пясъчника и варовика при процеси, продължили милиони години, са се образували и над 100 пещери.

Причудливите форми на Белоградчишките скали, наподобяващи гигантски скулптурни ваяния, раждат многобройни легенди, които да обяснят невероятната вкаменена хубост. Народът ги кръщава с имена - Конникът, Монасите, Мадоната с детето в ръце, Мечката, Дервишът и Ученичката. Сред скалите са и библейските Адам и Ева, гордият Орел, Гъбите, Хайдут Велко, Момина скала.

Рилският манастир

С риск да ни обвините в пристрастие към чудесата на Рила, няма как да не отличим и този исторически храм.

Рилският манастир е основан през 10 век и е един от най-значимите културни паметници в България, включен в списъка за световното наследство на ЮНЕСКО.

Може би не знаете, но има статут на отделно селище с 65 постоянни жители по адресна регистрация.

Манастирът си има музей и библиотека, където се пазят старинни ръкописи и средновековни документи. За тези, които желаят да се потопят напълно в атмосферата му, се предлагат стаи за нощувки!

Мусала

Мусала е най-високият връх на Балканския полуостров. С един куршум можете да уцелите два заека, защото върхът се намира много близо до един от най-известните ни зимни курорти Боровец.

Гледката оттам в ясно време е спираща дъха, макар че легендата, че в ясно време можеш да видиш Бяло море, си е чист слух.

За името на върха също се носят легенди - според една от тях, то идва от „Мус Аллах", или „планината на "Аллах". По социалистическо време пък се е наричал Сталин.

Най-лесният път за изкачване представлява права пътека от курорта Боровец, 10 км в южна посока. Има кабинков лифт, който води до местността Ястребец на височина 2 369 м.

Ивановските скални църкви

Ивановските скални църкви се намират на 18 км южно от град Русе.

Отличават се от другите скални манастирски комплекси в България с добре запазените си стенописи.

За разлика от традиционните манастири, които се състоят от 1-2 църкви, монашеска и стопанска част, в Иваново има разклонена мрежа от малки скални църкви, параклиси и килии, издълбани на различна височина в скалите на живописния каньон на река Русенски лом и свързани с пътеки и скални стълби.

Варна

Снимка: оф. сайт на община Варна

Няма как да не споменем българското Черноморие, а Варна е най-големият град там. Има население от 380 000 души, но както и в София, реалната цифра е много по-голяма. По неофициални данни във Варна живеят около 900 000 души, а през лятото, когато купонът е в разгара си, прииждат още повече и градът се превръща в българската столица на забавлението.

Перперикон

Снимка: perperikon.bg

Предполага се, че това е прочутото в древността светилище на Дионис на тракийското племе сатри. Намира се в Източните Родопи, на 15 км от Кърджали. Родопите са любимо наше място - която и дестинация да си изберете там, няма да сбъркате.

Перперикон е археологически комплекс, състоящ се от голямо мегалитно светилище, свещен град и крепост. На входа на древния скален град те посреща надпис: „Една приказка на осем хилядолетия". Струва си да я видиш.

Чудните мостове

Още един родопски феномен. Намира се в Западните Родопи, на 1450 м надморска височина, в подножието на връх Голям Персенк. Интересни са не само с внушителния си вид, но и с историята за своя произход.

Някогашна пещера, образувана в мраморния щок от водите на река Дълбок дол, се е срутила, навярно при земетресение. Водите са отнесли падналите отломки и така са се образували два редки по своята красота естествени скални моста. Непосредствено до тях се намира хижа Чудните мостове.

Царевец

Снимка: Велико Търново - оф. сайт

Крепостта е основната атракция на бившата столица Велико Търново. От 1985 г. насам впечатлява туристите с шоуто Звук и светлина. Стотиците цветни светлини и трите лазерни лъча представят моменти от българската история, битките срещу османските орди, годините на турското иго, революционното движение и Освобождението.

Леденика

След Рила и Родопите се спираме и на Стара планина. Пещерата Леденика е дълга 300 м, в нея има десет зали и интересни карстови форми - сталактити и сталагмити, датиращи от хиляди години.

Някога е била пълна с вода, но постепенно тя е изчезнала и е останало само едно малко езеро - Езерото на желанията. Според легендата, ако някой потопи ръката си в ледено студеното езеро в пещерата и си пожелае нещо, желанието му ще се изпълни.

Ако сме пропуснали някое българско чудо, което трябва да се посети, пишете коментар под статията, или на info@profit.bg. Следващият път ще направим Топ 10 на читателите!

Вижте още: Топ 10 на планинските дестинации у нас