Ако още не сте планирали отпуската си, ние можем да ви помогнем – ако не финансово, то поне с дестинацията. Шест недели подред ще ви представим най-привлекателните туристически обекти в шестте региона на страната. Вече ви представихме Северозападния и Северния централен регион, днес ще видим най-интересните дестинации в Североизточния.

Архитектурно-парков комплекс “Дворецът”

Това е една от главните атракции на Северното ни черноморие. Намира се в Балчик. Изграден е по проект на италианските архитекти Америго и Аугустино през 1924 г. като лятна резиденция на румънската кралица Мария. В архитектурата на двореца се преплитат старобългарски, готически, ориенталски, мавритански елементи. Част от уникалния парк на двореца е превърнат в научна ботаническа градина, която се стопанисва от СУ "Св. Климент Охридски".

Археологически резерват „Мадара“

Разположен в близост до Шумен, резерватът обхваща неколкостотин хиляди декара. Голямата пещера и Малката пещера са природни образувания, давали подслон на най-древното население на Балканите. Част от резервата е и глобалният символ на България – Мадарският конник. Той представлява изсечен в скалите барелеф на 23 м височина от основата на отвесна скала. Изобразява конник, лъв, куче, орел и надписи на гръцки език.

Паметник „Създатели на българската държава“

Това е е архитектурен комплекс, посветен на 1300 години от създаването на българската държава. Разположен е в най-високата част на Дунавската равнина - Шуменското плато - на 500 метра надморска височина и се извисява над град Шумен. Той пресъздава важни моменти от българската история от VII до Х в.

Национален историко-археологически резерват "Плиска"

Плиска е първата столица на България. От основаването на българската държава през 681 от хан Аспарух до 893 г. Плиска е освен столица и един от най-големите и богати градове в Европа и света. В днешния резерват са запазени руините на града от различните исторически периоди, като един от най-забележителните паметници е дворецът на хан Крум.

Крепост Велики Преслав

Градът възниква през втората половина на IX век по време на управлението на княз Борис I като военен лагер с укрепен дворец и гарнизон. През 893 г. е обявен за столица на България. През Средновековието се превръща в един от най-красивите и величествени градове на Югоизточна Европа.

Нос „Калиакра“

Това е дълъг и тесен нос на българското северно черноморско крайбрежие, в най-югоизточната част на Добруджанското плато. Намира се в близост до Каварна. Вдаден е 2 км навътре в морето и наподобява полуостров, представлява природен и археологически резерват. Тук гнезди аристотелевия корморан и могат да се наблюдават делфини. На носа има музей, ресторант, морски фар, морска радиолокационна станция, метеорологична станция и параклис.

Археологически резерват „Яйлата“

Намира се в близост до Камен бряг и Каварна. В местността е открит пещерен „град“ от 101 „жилища“, датирани към 5 хилядолетие пр.н.е. Може да се види и запазена ранно-византийска крепост от края на 5 век, с частично съхранени четири кули и една порта.

Снимки: Уикипедия