Близо 300 хил. лв. са изплатени на работници на фалирали предприятия само от началото на тази година, показват данните на Фонда за гарантиране на вземанията на работниците и служителите.

Държавата гарантира по шест неизплатени заплати, припомня ТВ7. Заради тромавите процедури обаче голямата част от хората губят правото си на обезщетение.

От октомври миналата година работниците, които не са получили заплатите си, имат право на обезщетение от шест начислени, но неплатени заплати до 1200 лв. месечно. Срокът за подаване на заявлението беше удължен на два месеца, но условието е да има решение на съда за обявена несъстоятелност на компанията.

Условие за обезщетението е работникът да е бил на трудов договор поне три месеца преди обявяването на несъстоятелност.

Повечето фирми обаче свиват разходи и съкращават работници много преди да се стигне до фактически фалит. Отделно, в съда процедурата отнема средно три години. Така на практика малка част от работниците получават изобщо парите си.

През миналата година например в несъстоятелност са били обявени над 800 фирми, докато фондът е изплатил обезщетения на работниците в едва 46. За тази година ситуацията не е по-различна.

От създаването на фонда досега са изплатени заплати за 5 млн. лв. на около 3200 работници. В 40% от случаите хората са изгубили правото си на обезщетение.

Съветът на Весела Караиванова, подуправител на НОИ и директор на фонда, е хората да не се съгласяват на прекратяване на трудовите договори, когато разберат, че работодателят им е в свръхзадлъжнялост.

В такъв случай тези начислени, но неизплатени заплати, трябва да се искат по общия ред чрез искова молба чрез съда. По тази процедура пък на практика почти никой не успява да вземе парите си.

Най-много проблеми имат фирмите в строителството, шивашката индустрия, търговията и услугите. По данни на Инспекцията по труда от началото на годината са забавени заплатите на 16 хил. работници в 350 предприятия. Те имат да получават близо 19 млн. лв.