Днес беше поставено началото на новата финансова година. За да се радвате на по-големи успехи през нея, е добре да загърбите някои от лошите си финансови навици от изминалата 2015 г. Ето ги и тях:

Вижте още: Как да забогатеете, според древна финасова притча

1. Използвате твърде голям ливъридж

Дали ще е на финансовите пазари или в новостартиралия ви бизнес, ползването на прекомерно много заемни средства почти винаги е във ваш ущърб.

Така една-единствена грешка може да доведе до непреодолими загуби. Ако сте добър в това, което правите с малко средства и повече усилия и постоянство, в крайна сметка ще успеете.

Не залагайте всичко на една карта, защото това на практика не се различава от хазарт (късмет).

2. Не бюджетирате

Да живеете, без да си правите сметка за разходите, които правите, почти винаги е свързано с това да живеете „отвъд възможностите си“.

Вижте още: Каква е вашата финансова самоличност?

А да живеете „в рамките на възможностите си“ си е съветът, който всички успели и богати дават, за да се намери пътят към богатството.

3. Не правите сметка за малките разходи

Някои разходи могат да ви се струват малки – като например да теглите от банкомата на друга банка, да не смятате разходите и таксите на брокерите, когато инвестирате и др.

Когато се натрупат обаче и капитализират с годините, тези разходи могат да се превърнат в една сериозна сума, която сте можели да спестите.

4. Не спестявате, нямате фонд за спешни нужди

Да спестявате е другият съвет, даван от успелите по пътя към богатството. Когато спестявате, средствата ви ще се капитализират, като в същото време ще можете да разчитате на капитал за реализиране на добра идея.

Когато спестявате, вие се грижите и за подсигуряването на старините си. Изграждането на фонд за спешни нужди е друг критичен компонент на това да се спасите от бъдеща свръхзадлъжнялост, ако ви се наложи.

Най-лесно се пести, като се автоматизира този процес. Например заделяйте автоматично всеки месец процент от заплатата си в спестовна сметка (например 5%).

5. Плащате минималната вноска по скъпите си кредити

Кредитните карти все по-сериозно навлизат в живота ни. Те привличат потребителите с малката част от разполагаемия доход, която изискват като минимална погасителна вноска.

Така те попадат в клопката на вечната задлъжнялост по един от най-скъпите инструменти на кредитния пазар.

6. Не се застраховате

Това е една от най-сериозните грешки, особено на хората с малки деца. Финансовите експерти препоръчват „винаги да очаквате най-доброто, но да сте готови за най-лошото“. Ако мислите по този начин, застраховането няма да ви се струва като „хвърляне на пари на вятъра“.

7. Не давате различен приоритет на задълженията си

Не всички задължения са еднакви. Затова специалистите препоръчват да започнете с изчистването първо на най-скъпите.

8. Закъснявате с вноските си

Да плащате задълженията си навреме е критично за това да не плащате излишни такси и глоби, които понякога може да се значителни. Така намалявате и възможността да попаднете в регистъра на лошите платци, което дълго ще тежи на кредитната ви история.