Иновативната платформа iuvo, в която потребителите могат да купуват части от кредити на лицензирани небанкови финансови институции, разширява своето портфолио.

Една от водещите компании на финансовия пазар в страната Вива Кредит също започва работа с платформата iuvo, на която става оригинатор. Дружеството оперира от 2012 г. и е специализирано в потребителското финансиране и кредитите, обезпечени с ипотека, които се отпускат по телефон, на място или онлайн.

Кредитите на новата финансова институция, в които потребителите могат да инвестират и да генерират допълнителна доходност, първоначално ще бъдат микрозаеми на стойност до 1 500 лв. Според политиката на платформата всички оригинатори (компаниите с качени кредити) в iuvo, ще запазват минимум 30% от стойността на всеки кредит, която част няма да бъде листвана за инвестиране в платформата. Всички клиенти на iuvo ще могат да закупуват части от останалите 70% от съответния кредитен продукт.

„Решението ни да започнем работа с iuvo е ключово в историята на развитието на компанията и се случва в навечерието на 5-та ни годишнина като финансова институция в страната. Плановете са ни да обогатяваме постепенно кредитното портфолио, което ще листнем на iuvo, започвайки от малки потребителски кредити до заеми с по-голяма стойност, обезпечени с ипотека.

Вярваме, че с тази иновативна стъпка ще успеем да допринесем за разширяването на нашия бизнес модел, както и за предоставянето на разнообразни продукти и услуги на нашите клиенти.“, коментира Десислава Димитрова, изпълнителен директор на Вива Кредит.

„Стартираме годината много динамично, като резултатите ни до момента ни карат да очакваме достигането на сериозна критична маса от инвеститори за своя бизнес модел, които да могат да инвестират в разнообразни нови типове кредити.

Само за 6 месеца успяхме да генерираме над 1 милион евро оборот, като привлякохме над 1 000 инвеститори от 35 страни от цял свят. Успоредно с това преговаряме и привличаме нови оригинатори, с което ставаме още по-атрактивни за потребителите като място за доходност“, коментира Ивайло Иванов, оперативен директор на iuvo group.

Средствата, инвестирани през платформата, не са депозити и поради това не са гарантирани от закона, нито е гарантирана тяхната доходност. Дейността на платформата не се регулира от законодателството, касаещо инвестиционни посредници.