Тази година светът бе разтърсен от един изключително голям корпоративен скандал, дошъл от централата на най-големия европейски автомобилен производител Volkswagen.

Ето и някои от най-големите корпоративни скандали, случвали се през последните години:

Счетоводната измама от Olympus

Бивши ръководители на производителя на продукти за фотографската индустрия признаха за счетоводни измами на стойност 1.7 милиарда долара, осъществявани над десет години. Този скандал почти доведе до фалит японската компания.

Той се развихри през 2011 година, когато бившият изпълнителен директор на компанията Майкъл Уудфорд откри съмнителни плащания в счетоводството на ръководената от него компания.

Корупционен скандал, свързан с бразилската държавна петролна компания Petrobras

Прогнозираната стойност на този скандал се оценява на около 2 милиарда долара към настоящия момент. Този скандал разтърсва компанията в продължение на месеци, като непрекъснато излизат нови и нови данни, свързани с него.

Прокурорите обвиниха бившия изпълнителен директор на компанията в неправомерното отклоняване на милиарди от нея за лично ползване или за подкупи на официални длъжностни лица.

Над 80 души, включително висши бразилски политици, са замесени в скандала.

Скандалът за валутни манипулации

Той се развихри през 2012 година, когато от Barclays признаха за участие в схема за манипулиране на междубанковия лихвен процент LIBOR. Той се използва за определяне на цената на дългови инструменти в размер на трилиони долари по целия свят.

Загубата от този скандал се оценява на около 9 милиарда долара до момента за индустрията.

Налице е и първата присъда за банкера Том Хайес, в размер на 14 години, като се смята, че той е стоял в основата на конспирацията за манипулиране на лихвения процент.

Пирамидата на Бърни Мадоф

Оценката на щетите от тази измамна схема, осъществена от някога „уважавания“ финансов експерт Бърни Мадоф, е в размер на 20 милиарда долара.

Той се призна за виновен във връзка с отправените към него обвинения и в момента ефективно излежава присъда от 150 години в затвора.

Счетоводният скандал, довел до фалита на Enron

Енергийният гигант Enron фалира пез 2001 година, като се превърна в най-големия корпоративен фалит в САЩ. Щетите от счетоводните измами, довели до това, се оценяват на 74 милиарда долара.

Пенсионните сметки на хиляди служители на компанията изчезнаха в рамките на ден, а акциите й поевтиняха от 90.75 на 0.67 долара.

Счетоводната измама в WorldCom

Някога втората най-голяма компания, предоставяща фиксирани телефонни услуги, също се замеси в счетоводен скандал, донесъл загуби в размер на 107 милиарда долара.

Тя фалира през 2002 година, след като стана ясно, че нейните мениджъри изкуствено са завишили активите й с 11 милиарда долара чрез фалшиви сметки.

Бърнард Ебър, бившият изпълнителен директор на компанията, е осъден на 25 години затвор.

Скандалът с Volkswagen



Щетите от скандала могат да достигнат 87 милиарда долара, според специалисти от Credit Suisse.

И макар от компанията да определят тази сума като нереално висока, на всички им е трудна да определят каква може да е потенциалната загуба след приключването на скандала.