Ако попитате Wikipedia какво е "задръстване", отговорът е ясен и категоричен: „Задръстването е пътно-транспортен феномен, при който превозните средства надвишат капацитета на пътя, по който се движат, в резултат на което се стига до ниско скоростно движение, увеличено време на пътуването и колони от коли, в някои случаи изцяло спрели на пътя.“

Извън това сухо обяснение остават опънати нерви, замърсяване на въздуха, вследствие на изгорелите газове, амортизация на колата. И ако у нас големите задръствания се споменават обикновено при събиране на повече почивни дни, когато хората бързат да се изнесат към Гърция, и минават за един следобяд, то по света има случаи, в които засиленият трафик продължава с дни.

Предлагаме ви поглед към най-големите задръствания на планетата:

Пекин, Китай - август 2010

Шофьорите, които пътуват по магистралата Пекин – Тибет, попадат в задръстване, в което остават по три дни. Проблемът е дошъл от прекаленото струпване на превозни средства на едно и също място, по едно и също време, както и на редица бавнодвижещи се камиони, които прекарват строителни материали. Самото задръстване продължава 12 дни!

Бетел, Ню Йорк – август 1969 г.

Известният фестивал Уудсток предизвиква тридневно задръстване в Бетел, Ню Йорк. Над 500 000 души идват да се насладят на музикалния фестивал, но попадат в 30 км задръстване. Много шофьори решават да оставят колите си и да идат пеша, вместо да чакат.

Чикаго, Илинойс – февруари 2011 г.

На 1 февруари 2011 година в града има огромна зимна виелица. По време на пиковите часове на трафика пада 50 см сняг, което причинява няколко катастрофи. Автомобилите остават в задръстване в продължения на 12 часа.

Източна/ Западна Германия – април 1990 г.

На 12 април, малко след падането на Берлинската стена, хората, които са от едната й страна, получават възможност да пътуват свободно. По време на великденските празници трафикът на магистралата е 18 милиона коли, при положение че обичайно минават 500 000 коли на ден.

Междущатски път 45, Тексас - септември 2005 г.

На 21 септември 2005 г. жителите на Галвестън, Тексас, е трябвало да се евакуират заради очаквания ураган Рита. Междущатската магистрала, свързваща ги с Далас, е изпълнена с около 2.5 милиона евакуиращи се, които образуват 160 км задръстване. То продължава два дни, но евакуацията спасява живота на милиони хора.

Лион – Париж – февруари 1980 г.

Парижани обичат зимните ваканции в Лион, където се радват на вино и ски. През февруари 1980 г. потоци от туристи се завръщат в Париж, но са изненадани от времето и остават блокирани. Задръстването е 175 км.

Москва, Русия – ноември 2012 г.

Магистрала М-10, която свързва Москва със Санкт Петербург, се оказва капан за пътуващите 3 дни на 30 ноември 2012 г. На помощ идва и правителството, което предоставят палатки, храна и вода.

Ню Йорк – септември 2001 г.

Трафикът, вследствие на терористичната атака над Световния търговски център, буквално блокира Ню Йорк. Тунели и мостове са затворени, за да се осигури достъп на линейки. Общественият транспорт е спрян. Хората, които искат да избягат от града, са в капан. Въздушният трафик също е прекратен.

Сао Паоло, Бразилия - юни 2009 г.

Бразилия е известна с трафика си и с 4-часовите пътни задръствания. Градът дори пусна хеликоптер Uber от летището до центъра на града, за да се избегне трафика. На 10 юни 2009 г. прекомерният трафик доведе до близо 300 км задръстване на магистралата.

Токио, Япония – август 1990

Магистралата между Хуого и Шига остава замръзнала на 12 август 1990 г. в продължение на 135 км. Причината е многото пътуващи за ваканция и междувременно евакуиращи се хора от очакван тайфун.