Поради факта, че са популярни и скъпи, космическите пътувания са обект на интерес, откакто космическата надпревара започна по време на Студената война.

От NASA са изчислили, че една космическа мисия струва средно 450 млн. долара. Според Space.com сумата пък е по-близо до 1.6 млрд. долара. И в двата случая обаче всяко забавяне или провал струват на данъкоплатците милиони.

Всяко забавяне на мисия със совалка струва на американците около 1.3 млн. долара на ден, а всеки килограм космически товар струва близо 20 000 долара.

През последните 40 години е имало много провалени изстрелвания на космически совалки, ракети, сателити, телескопи и роувъри, изследващи нашата Вселена. Ето и кои са най-скъпите космически провали, подбрани от Business Insider:

10. Японски шпионски сателит се чупи.

Изгубени пари през 2003 г: 78 млн. долара

С отчетена инфлация - 97.1 млн. долара

Ракета, носеща два шпионски сателита, които е трябвало да наблюдават Северна Корея, получава повреда при излитането и се налага да бъде унищожена. Ракетата H2-A е трябвало да бъде по-евтина и по-надеждна алтернатива на своя предшественик, но японците имат проблеми с нея в продължение на повече от година, преди тя да се повреди окончателно.

9. Руска сонда се изгубва в Космоса, докато обикаля около Земята.

Изгубени пари през 2012 г.: 170 млн. долара

Русия изстрелва космическа сонда, която е трябвало да пътува до един от спътниците на Марс, Фобос и да събере проби от там. Сондата Фобос-грунт, в която е имало много части, базирани на остарели технологии, се изгубва, докато обикаля около Земята.

8. Математическа грешка обрича летателен апарат, който трябвало да стигне до Марс.

Изгубени пари през 1999 г.: 125 млн. долара.

Загуби с отчетена инфлация: 172 млн. долара

Инженерите на аерокосмическия гигант Lockheed Martin правят изчисления за дейността на метеорологичния летателен апарат, използвайки британските мерки, докато от NASA използват метричната система. В резултат на това летателният апарат минава доста далеч от Марс и отлита към Слънцето.

7. Руски комуникационен сателит се губи в Космоса.

Изгубени пари през 2011 г.: 300 млн. долара

Загуби с отчетена инфлация: 305 млн. долара

През август 2011 г. Русия изстрелва ракета, носеща комуникационния сателит Express-AM4. 24 часа, след като достига орбита, тя се отклонява от курса и се изгубва в Космоса. Всичко, което виждат от наземния център в Русия и от щатските екипи за космическо наблюдение, е малка част от ракетата, която извежда сателита извън земната атмосфера.

6. Южнокорейски сателит изгаря в атмосферата.

Изгубени пари през 2009 г: 385 млн. долара.

С отчетена инфлация: 411 млн. долара.

Сателит, изстрелян с първата южнокорейска космическа ракета, пропуска своята цел и се разпада в земната атмосфера. Оказва се, че теглото на ракетата не е било изчислено правилно и тя не е имала достатъчно мощ, за да достигне орбита. Скоростта й неочаквано пада и сателитът се връща отново към Земята, като изгаря в атмосферата.

5. Климатичен сателит не успява да достигне орбита.

Изгубени пари през 2011: 424 млн. долара

С отчетена инфлация: 431 млн. долара

През март 2011 г. от NASA изстрелват сателит, струващ 424 млн. долара на име Glory, който е трябвало да следи климата на Земята. Когато носещата го ракета Taurus XL обаче навлиза в атмосферата, получава технически проблем и впоследствие, вероятно, пада в Тихия океан.

4. Сателит, носещ сонда и телескоп, се разпада в атмосферата на Земята.

Изгубени пари през 1970 г: 98.5 млн. долара

Загуби с отчетена инфлация: 581 млн. долара

Част от щатската Орбитална астрономическа обсерватория е бил и най-големия телескоп в света. Поради технически проблеми обаче сателитът не успява да премине през земната атмосфера. Американската програма, известна като Орбитална астрономическа обсерватория, продължава от 1966 до 1972 г., а по това време това е бил най-скъпият сателит, създаван някога.

3. Съветска ракета и космическа станция се провалят в рамките на един месец.

Изгубени пари през 1973 г.: 500 млн. долара от космическата станция, 100 млн. долара от космически роувър и 60-70 млн. долара за ракетата, носеща роувъра.

Загуби с отчетена инфлация: 3.61 млрд. долара

Съветска ракета, на борда на която е бил роувър, имащ за цел да изследва Луната, пада в Тихия океан месец месец, след като струващата 500 млн. долара космическа станция Салют свършва горивото погрешка и впоследствие изгаря в земната атмосфера.

2. Космическата совалка Challenger се взривява при излитане.

Изгубени пари през 1986 г.: 5.5 млрд. долара.

Загуби с отчетена инфлация: 11.5 млрд. долара

Само 73 секунди след излитането си на 28 януари 1986 г. американската космическа совалка Challenger се взривява, при което загиват и седемте души на борда й. Необичайно ниските температури и дефектно оборудване са причина за трагичния инцидент.

1. Космическата совалка Columbia се разпада при навлизането в земната атмосфера.

Изгубени пари през 2003 г.: 13 млрд. долара.

Загуби с отчетена инфлация: 16.2 млрд. долара

След 16-дневна научна мисия, в която обикаля около Земята, космическата совалка Columbia се разпада при навлизането в земната атмосфера на 1 февруари 2003 г. Всичките седем души на борда на най-старата совалка на NASA загиват, а отломки от нея са разпръснати из цял Тексас.