Инвеститорските нагласи към изключване на риска ще продължат и в бъдеще, ако Фед не промени пътя на затягане на монетарната си политика, смятат стратези от най-голямата европейска банка Deutsche Bank.

Опасенията за ръста на китайската икономика, стресът в щатския енергиен сектор и лошият баланс на европейските финансови институции показаха как инвеститорите могат да прибягват до панически разпродажби, според банката.

Вижте още: Анатомията на един пазарен срив

Има само едно „лекарство“ за успокояване на инвеститорските тревоги, според Deutsche Bank, и то се нарича Фед.

„Без намеса от страна на Фед, налице са по-нататъшни рискове за фондовите пазари“, коментира банката в писмо към своите клиенти, озаглавено „Миризмата на криза“.

Основен фокус на анализаторите от банката са повишаващите се лихви по рисковите щатски облигации. Това се приема като признак за слабост в кредитния цикъл, който може да инициира вълна от фалити в страната.

Разликата между лихвите по облигациите с инвестиционен рейтинг и тези с по-нисък такъв се е повишила до най-високото ниво от 2011 година насам. Това свидетелства за опасенията сред инвеститорите за повторение на финансовата криза отпреди седем години.

„За да се избегне по-нататъшно повишение при фалитите на щатски компании, Фед ще трябва да промени политиката си на повишение на лихвите, което да доведе до понижение в долара и цената на петрола, и да подобри балансите на ерергийния сектор“, се казва в доклада на банката.

Проблемът пред инвеститорите е, че на този етап липсват признаци за желание на Фед да промени курса на монетарната си политика. Данни за заетостта в САЩ в края на миналата седмица посочиха рекордно ниска безработица и по-нататъшни добри данни по направление на заетостта.