Акциите на Apple имат потенциал за огромен възход, който да ги изведе до нови рекордно високи нива. Поне така сочи техническият анализ към момента, смята анализаторът на Evercore ISI Рич Рос, който гостува в предаването на CNBC Trading Nation.

„Смятам, че ако оставим на страна всичко, което мислим за компанията, когато направим разбивка от чисто техническа гледна точка, ще открием едни много бичи акции в краткосрочен, средносрочен и дългосрочен план,” коментира Рос, цитиран от CNBC.

Изследвайки движението на акциите на Apple от 2011 г. насам, Рос посочва, че „има сериозни основания за пробив до ново най-високо ниво“ заради техническата симетрия, която се е получила между спада в цената на ценните книжа от 2012-2013 г. и този в периода от средата на 2015 г. до средата на 2016 г.

И в двата случая цената на акциите пада дотолкова, че да тества своята 200-дневна пълзяща стойност. При излизането от първия спад акциите продължават нагоре и достигат рекордна стойност.

„Мисля, че имаме почти същата постановка и тук,“ изтъква анализаторът.

Според Рос акциите имат потенциала да достигнат цена от 135 долара през следващите шест месеца, с възможност да достигнат 150 долара в рамките на година, година и половина. Той допълни, че би закупил акции на компанията дори и само заради разгледаната по-горе симетрия.

В по краткосрочен план Рос обръща внимание на дъговидна основа на подкрепа, която е започнала да се оформя някъде около юли 2015 г. Според анализатора тази основа отваря път за движение нагоре и дори индикира завръщане до старите рекордни височини около нивото от 135 долара.

Apple затвори вчерашната сесия на Nasdaq на цена от 119.78 долара за акция. Ценните книжа на компанията са поскъпнали с 3.4% от началото на годината и с близо 20% за последните шест месеца. Пазарната стойност на компанията е 629.73 милиарда долара.

Оптимизмът на Рос се споделя и от Денис Девит – портфолио мениджър в Harvest Volatility Management, който също гостува в Trading Nation. От гледна точка на стойността, Девит определи Apple като „най-великите стойностни акции, за които никой не знае, но които всеки притежава“.

Той насочи вниманието към дивидента от 2%, който акциите осигуряват, както и към съотношението цена-към-печалба на Apple, което е в размер на 14 пъти.

На подобно мнение изглежда е и може би най-видният поддръжник на стойностните инвестиции Уорън Бъфет. През август стана ясно, че компанията на Бъфет - Berkshire Hathaway, е увеличила позицията си в Apple с цели 55%, до 15.23 млн. акции. Засиленият интерес на Berkshire е ясно признание за стойността, която притежават акциите на технологичния гигант, тъй като е добре известно, че стратегията на Бъфет е ориентирана към намиране и закупуване на подценени компании.

„Преди много време Бенджамин Грахам ме научи, че цената е това, което плащаш, а стойността е това, което получаваш. Независимо дали става въпрос за чорапи или акции, обичам да купувам качествени продукти, които се продават евтино“, споделя легендарният инвеститор.