Най-старият индекс на Българска фондова борса SOFIX е близо до най-доброто си ниво за последните девет години. От началото на 2017 г. четири от компонентите на индикатора са поскъпнали с двуцифрен процент, като в тази графа попадат Софарма, Първа инвестиционна банка, Неохим и Монбат.

Всички те отчетоха по-добри финансови резултати за 2016 г. спрямо година по-рано. Нетната консолидирана печалба на Софарма нарасна до 46.34 млн. лв. спрямо 21 млн. лв. за година по-рано.

Третата по големина банка в страната отчете печалба от 95.69 млн. лв. за 2016 г. (със 77.84 млн. лв. повече от 2015 г.), докато Неохим приключи годината с 25.4 млн. лв. спрямо нетен финансов резултат от 9.688 млн. лв. за преди година.

Консолидираната печалба на Монбат достигна до 28.3 млн. лв., срещу 22 млн. лв. за преди 12 месеца. От компанията обявиха и прогнозните си резултати за следващите пет години, което също наклони везните на бичи настроените инвеститори.

Справка на Profit.bg сочи, че ръстът при Софарма и ПИБ от началото на годината е от респективно 26 и 23 на сто, докато Неохим и Монбат добавят 18.79 и 10.77 на сто.

Това обаче е малко спрямо рекордьорите сред най-ликвидните дружества на борсата ни. Именно в по-широкия индикатор BGBX40 правят впечатления три други дружества. Поскъпването при Евроинс от началото на 2017 г. е от близо 73%, докато ръстът за Доверие Обединен Холдинг гони 64 на сто.

Третият най-добре представил се компонен за момента е ЧЕЗ Разпределение България, повишил пазарната си оценка с 45 на сто, до рекордните 252 лв. за брой. Книжата на Алкомет са добавили 34 на сто, докато над 20% ръст се отчита при други две дружества от структурата на Софарма – Софарма трейдинг и Софарма имоти, както и Юрий Гагарин АД.

И ако си мислите, че всичко на Българска фондова борса е в зелен цвят, символизиращ поскъпването при дадена позиция – грешите. По-слабите резултати от страна на пътностроителната компания Трейс Груп Холд се отразиха в спад на котировките с близо 22 на сто от началото на 2017 г., докато Проучване и добив на нефт и газ и Булгартабак Холдинг губят по 15 и 11%.

Какво ще определя посоката на търговията в следващите месеци?

На първо място в следващите дни предстои да бъдат обявени евентуалните промени в основните индекси. Евентуално излизане на дадена компания от основните индикатори би се отразила негативно на котировките й, докато обратното – попадането в индексите би повишило интереса на инвеститорите към нея.

На второ място – до края на март месец ще бъдат публикувани годишните отчети на компаниите, които ще дадат насоки и за дивидента, които те биха разпределили между акционерите си. Всеки от тях с нетърпение ще очаква и материалите за предстоящите общи събрания, където могат да се очакват и решения за увеличение на капитала на част от публичните дружества.

Не на последно място, инвеститорските погледи ще са насочени и към първия борсово търгуван фонд на Българска фондова борса. Към днешна дата нетната стойност на активите на Expat Bulgaria SOFIX UCITS ETF достига 27.7 млн. лв. Разрешението на ETF-a за предлагане във Великобритания вече е налице, а от набраните средства от чуждестранните пазари ще стане ясно дали можем да очакваме и по-сериозно поскъпване при сините чипове от SOFIX.

Както знаем, Expat Bulgaria SOFIX инвестира парите на вложителите си именно в 15-те компании от индекса.

* Материалът е с информативен характер и не представлява препоръка за покупко-продажба на ценни книжа.