Канцлерът на Германия Ангела Меркел вероятно ще постигне нова победа на предстоящите избори в страната. Меркел може да посочи в своя подкрепа пред избирателите силния икономически растеж и рекордно ниската безработица. Но не всичко се развива по план в богата Германия.

Неравенството в немското общество отчита ръст в периода, в който тя е на власт. Броят на германците, поставени под риск от бедност, е достигнал най-високото си ниво, откакто страната обедини своя изток и запад през 1990 г., пише CNN.

Доходът на богатите скача с 27%

Германската икономика нарасна с 22% в периода 1991 – 2014 г., което доведе до 12% ръст в доходите на населението. Този ефект обаче не е разпределен по равно сред всички представители на обществото.

Най-богатите 10% от домакинствата в страната отчитат ръст в реалните си доходи от 27% в периода 1991 – 2014 г., сочат данните на Германския институт за икономически проучвания( ГИИП).

На фона на това, доходите на средната класа се увеличават с 9% за същия период, докато най-бедните домакинства се радват на едва 8% ръст в доходите си.

Заплатите в страната растат с 5% в периода 2000 – 2016 г., докато през същия период приходите от инвестиции и бизнес активности скачат с 30%.

Маркус Грабка, икономист от ГИИП, посочва, че основни фактори за нарастването на неравенството са слабите работнически синдикати и данъчните реформи, които облагодетелстват богатите за сметка на увеличена данъчна тежест за лицата от домакинствата.

Аутсорсингът и автоматизацията правят картинката дори още по-неприятна.

10% притежават 60% от богатството

Разликата в доходите води до голяма пропаст между бедни и богати в Германия (пропаст, която е дори още по-голяма в САЩ, бел. ред.).

Най-богатите 10% от населението притежават 60% от активите, докато най-бедните 40% от гражданите не притежават почти нищо, сочат данните на Централната банка на Германия.

Неравенството в страната нараства значително от 2005 г., въпреки че безработицата удря рекордно дъно, казва Грабка. Икономистът поставя въпроса дали всички домакинства „ще се възползват от силното възстановяване на германската икономика”.

Големи усилия бяха направени за развитие на по-бедния изток на страната. Въпреки това разликата между изтока и запада си остава твърде голяма, като населението от бившата ГДР е поставено под много по-голям риск от изпадане в бедност.

Една от причините е именно крахът на СССР и изчезването на индустрията, подчинена на плановата икономика.

16% са в риск от изпадане в бедност

Делът на германците в риск от изпадане в бедност скача от 11% преди две десетилетия, до 16% към края на 2014 г.

Според Грабка, друг ключов фактор за това е увеличението на работните позиции с ниско заплащане. Близо 7 млн. германци работят на непълен работен ден, където заплащането достига до 450 евро на месец. Много от тези хора разчитат на социални помощи, за да свързват двата края.

Германия въведе минимално заплащане в страната през 2015 г. като опит да реши проблема.