Ежегодишно на киноекраните излизат десетки филми за катастрофи и бедствия. Особено популярни са онези, в чиито сюжети присъстват зомбита, апокалипсис и ядрен взрив.

Архитекти от цял свят търсят различни решения в случай на подобно развитие на събитията. Затова някои предлагат да бъдат оборудвани жилища в запуснати армейски бункери.

Пример е компанията Vivos. Тя изрази готовност да реализира строителството на жилища в случай на предстоящ край на света или зомби-апокалипсис.

Тези убежище ще бъдат разположени на мястото на стар армейски склад за боеприпаси в Южна Дакота, САЩ.

На тази територия в момента има 575 бункера, в които е било съхранявано оръжение в периода между 1942-1967 г.

Специалистите смятат, че в бившите бункери могат да бъдат подслонени до 5000 души.

Достъпът до вода ще се осъществява с помощта на два кладенеца. Всяко едно от семействата ще разполага с геотермална система за отопление, а електричеството ще се добива чрез енергия от вятъра или слънцето.

Всяко убежище ще бъде оборудвано със система за филтриране на въздуха, която ще защитава жителите от биологично, химично или ядрено въздействие.

Специастите от Vivos се надяват, че в подземната система, съединяваща бункерите, може да бъдат обособени магазини, клиника, стрелбище, ресторант и други развлечения.

Желаещите да се снабдят бункер за всеки случай трябва да платят 25 000 долара плюс 1000 долара на година, като наем за земята през следващите 99 години.

Колкото и странно да звучи това, в наши дни има немалко жилища, които са превърнати в бункери.

Пример за това е английското графство Корнуол, където се намира къща, построена на мястото на бункер от Втората световна война.

Една млада жена посвети 5 години от живота си за трансформирането на жилището. На външен вид промяна няма, но вътрешността е радикално променена.