Индия вече не е най-бързо растящата икономика в света, съобщава CNN Money, позовавайки се на данни на Международния валутен фонд. Причината за това е паричната криза в страната, която бе предизвикана от решението на министър-председателя Нарендра Мори да извади от обръщение двете банкноти с най-голяма деноминация.

Решението, която бе обявено преди малко повече от два месеца, беше представено като средство за борба с корупцията и укриването на данъци, но също така премахна 86% от кеша в икономика, зависеща в голяма степен от парите в брой.

В резултат на кризата Индия е отстъпила мястото като най-бързо развиващо се икономика на съседен Китай. По данни на МВФ през миналата година икономиката на Индия е нараснала с 6.6%, а тази на Китай с 6.7 на сто. Според данните на местните власти индийската икономика е отбелязала ръст от 7.3% през приключилото през септември на миналата година тримесечие.

Някои анализатори прогнозират, че забавянето на растежа ще бъде още по-голямо и оценката на МВФ подкрепя тези очаквания – фондът намали прогнозите си за Индия през текущата фискална година с един процентен пункт. Но МВФ очаква и евентуално съвземане на икономиката на страната,прогнозирайки ръст от 7.2% през 2017 г. и 7.7% през 2008 г.