Интервюто за работа може да бъде изнервящо, колкото първа среща. Дланите започват да се потят, сърдечният ритъм е учестен, а когато седнете на стола, имате чувството, че ще започнете да заеквате.

Щом проговорите, започвате да се чудите дали думите ви ги впечатляват или вече са готови да ви отпишат от списъка с подходящи кандидати. Всяка следваща минута е изнервяща.

Оказва се, че психологическите трикове в света на човешките отношения може да се приложат и в работна среда. Хвърлете поглед върху тези 5 навика. Те ще са ви от помощ при следващото интервю.

1. Направете така, сякаш всичко е за тях

Когато се приготвяте за интервю, формулирайте своите най-силни страни и предишен опит с оглед една перспектива: своята аудитория. Не става дума за това колко сте страхотни, а колко подходящи сте за тях и целите на компанията.

Така, дори говорейки за силните си страни, всъщност се фокусирате върху потребностите на фирмата. По този начин проявявате емпатия – способност да погледнете през погледа на другия и да му подадете ръка.

По принцип хората искат да бъдат чути, видени и разбрани. Уверете се, че интервюиращият ви човек е разбрал, че вие разбирате какъв точно човек им трябва.

2. Задавайте въпроси-убийци

Задаването на точните въпроси по време на интервю е прекрасен начин да демонстрирате своята емоционална интелигентност и аналитично мислене. Затова използвайте въпросите мъдро.

Попитайте интервюиращия каква е представата му за идеалния кандидат за работата. „Ако решите да ме наемете, бих искал да се фокусирам върху постигането на желаните от вас резултатите – можете ли да ми кажете какви са те?“

Питайте „защо“? Например, ако служителят пред вас вече 10 години работи в компанията, попитайте го защо. Хората се свързват помежду си чрез споделянето на истории. С въпроса „защо“ стимулирате тази връзка.

3. Споделете история, която зарежда с вълнение

Ако отсреща ви споделят история, бъдете подготвени да разкажете своя. Не се колебайте да разкажете своя кариерен път не в хронологичен ред. Фокусирайте се по отделно върху избрани моменти.

4. Не ги оставяйте да гадаят

Ключът към доброто представяне на интервю е да свържете точките помежду им – т.е. миналите успехи и потенциалът в бъдеще. Звучи просто, но трябва да обмислите как ще формулирате посланията си.

Не говорете за миналия си опит абстрактно, правете асоциации с бъдещето и настоящето. Коментирайте свои умения и акцентирайте върху успехите си с примери.

5. „Залепете“ накрая

Когато кажете всичко, което имате да споделите, просто „залепете“ като гимнастик. Така ще изглеждате уверени, подготвени и целеустремени. Това поведение говори, че не сте нервни.