Според учени „има връзка между изключителната интелигентност и нивото на тревожност“.

В проучване, ръководено от психолога Александър Пени, над 100 студенти от университета Лейкхед, Онтарио, Канада, са помолени да определят своето ниво на тревожност. Впоследствие става ясно, че участниците, които винаги нещо ги тревожи, са с най-висок показател на теста по вербална интелигентност.

Друг тест, даден на хора, които не са тревожни и други, които са, също показва зависимост между нивото на тревожност и коефициента на интелигентност.

Интересно е, че ефектите от тревожността върху интелигентността засяга и социалната сфера. Според едно прочуване, хората, които постоянно се тревожат за нещо, са по-склонни да улавят чувствата на околните. Освен това те са по-отворени към потребностите на хората край себе си.

С това не искаме да кажем, че е добре да се тревожите постоянно. Всъщност, ако усетите, че тревожността започва да засяга всяка сфера от живота ви, препоръчително е да се консултирате с лекар.

Хората, които са едновременно интелигентни и тревожни, може да се сблъскат с неочаквани проблеми. Възможно е дори да започнат да се изолират, което допълнително ще усложни състоянието им.

9 трика, с които ще изглеждате по-интелигентниИскате ли да изглеждате по-интелигентни?

Ако влизате в профила на постоянно тревожещите се хора, ключът е да откриете хора като вас и да споделите своите тревоги и предпочитания.

Когато намерите „своето племе“, може да отключите потенциал, за който не сте подозирали. Освен това ще канализирате тревогите си в положителна посока.