Американски учени стигнаха до извода, че умереното гладуване не привлича много хората, но всъщност е способно да ги дари с дълголетие и да ги предпази от развитието на редица болести.

Експерименти, в хода на които е изпитан ефектът от гладуването върху гризачи, са проведени още през 30-те години на миналия век.

Те показват, че плъховете, които частично са лишени от храна, живели по-дълго, в сравнение със ситите си събратя. Резултатите дават повод на учените да проведат аналогични изследвания с други животни.

Както подчертава Gizmodo Australia, в хода на експериментите животните не са умирали от глад и не са били изтощени. Те били подлагани на умерено гладуване.

Група учени от Националния институт по стареене и Националния център за изучаване на приматите в Медисън, щата Уисконсин, са проверили ефекта от умереното гладува върху примати.

Изследването отнема доста време поради продължителния живот на маймуните, в сравнение с този на гризачите.

На първо място, учените правят следното откритие: гладуването се отразява добре само на възрастните маймуни, но не и на младите животни.

Освен това се оказва ефективно именно умереното гладуване – т.е. понижаването на калориите с 30%. По-сериозно съкращаване на калориите не е било необходимо.

Като резултат маймуните, спазващи тази диета, са живели значително по-дълго време: продължителността на живота на мъжките екземпляри е била средно с 2 години по-голяма, а на женските – с 6 години.

Гладувалите животни са демонстрирали по-рядко заболявания от рак и сърдечно-съдови болести.

По думите на учените, въпреки че не са налице причините за такъв тип предположения, възможно е умереното гладуване, т.е. намаляване на калориите, приемани ежедневно, да се отразява добре и върху здравето на човека.

Според тях изследвания дават повод за оптимизъм, че умереното гладуване може да гарантира дълголетие.