Малко по-малко от 3 месеца от началото на съществуването на първия борсово търгуван фонд в България, от него бяха осъществени и първите поръчки за обратно изкупуване на дялове.

С общо 5 млн. лв. парични наличности и вземания, това едва ли е притеснително за Expat Bulgaria SOFIX UCITS ETF.

Ето обаче още три причини защо вложителите в борсово търгувания фонд, а и инвеститорите на Българска фондова борса, не бива да са притеснени.

1. От 25-те милиона лева активи на фонда, над 22 млн. лв. от тях са получени след поръчки от четири от най-големите пенсионни дружества в страната. Това са ПОК „Доверие", ПОД „Алианц България", „НН" ПОД и ПОК „ДСК Родина". Както знаем, пенсионните фондове са дългосрочни инвеститори, а това определено е продукт, който не е замислен като спекулативен.

2. Кешът на фонда, по последни данни, възлиза на малко над 5 млн. лв. Дори и да изключим 5% минимално задължителни, според проспекта му, това означава около 3.75 млн. лв. Фактът, че минималните поръчки за обратни изкупувания не са притеснителни, са и покупките от страна на ETF-а в последните работни дни.

3. Перспективите

Ако днес активите на фонда са около 25 млн. лв., то целта за 2017 г. е учетворяването им. Според ръководството на Expat Bulgaria SOFIX UCITS ETF до края на идната година активите трябва да са нараснали до 100 млн. лв.

Очакванията са голяма част от средствата в идните месеци да постъпят от чуждестранни фондове. Именно липсата на ETF до момента спираше част от тях от инвестиции на родния капиталов пазар.

А перспективи определено са налице. С борсово търгувания фонд надеждите за възстановяване на капиталовия ни пазар вече са с около 25 (милиона) повече. Поне засега.

Какво всъщност е Expat Bulgaria SOFIX UCITS ETF

Първият борсово търгуван фонд у нас следи представянето на основния и най-стар борсов индикатор на Българска фондова борса SOFIX. Ако индексът скача, то и инвестицията в ETF-а ще се повиши и обратното.

Заради таксите, както и заради факта, че той не може на 100% да следва SOFIX във всеки един момент, фондът ще бележи леко по-ниска доходност от SOFIX в години на ръст и леко по-малък спад в слаби години.

Припомняме, че в последните 10 години SOFIX е приключвал шест пъти на плюс и четири – на минус. Най-голям ръст имаме през 2006 и 2007 г., когато се отчита ръст от 48 и 44 на сто, докато през 2013 г. се отчита повишение от 42 на сто.

Плюс имаме и през 2009 година (19.13%), докато повишението за 2012 и 2014 г. е от 7 и 6 на сто.

Историята обаче помни и „червената“ 2008 г., когато основният индикатор загуби 79.71% от стойността си. Двуцифрен спад имаме и през 2010 г. (-15.19%), както и от над 11% през 2011 и 2015 г.