Заради очакваните вълни от бежанци от Северна Африка, в следващите дни ще видим мобилизация, каквато не сме виждали в ЕС. Това заяви еврокомисарят за международното сътрудничество, хуманитарната помощ и реакцията при кризи Кристалина Георгиева.

Изключително важно е да бъдем готови за най-сериозните сценарии по отношение на възможния брой на бежанците, добави тя. Работи се от началото на вълненията в арабския свят, вниманието е насочено към страните, които са най-близките точки за приемане на бежанци - Италия, Малта, Кипър, Турция, посочи еврокомисарят пред БТА. Реален е сценарият бежанците през Турция да се насочат и към България, заяви Георгиева по БНР.

В момента, заради кризата в Сомалия, в Йемен има 500 000 сомалийски бежанци. За съжаление вълните бежанци не са новост за света, но новото в ЕС е рискът от значително увеличаване на потока бежанци към Общността, отбеляза Георгиева.

По-рано ООН съобщи, че се очаква около 15 000 либийски бежанци да се отправят към Египет и около 5 000 към Турция, за да избягат от репресиите в страната. От организацията казаха още, че не могат да определят хуманитарните нужди на страната заради липсата на комуникация.

По информация от последните часове размириците в Либия продължават, макар все по-голяма част от страната да се изплъзва от контрола на Муамар Кадафи.

През тази нощ останалите лоялни към либийския лидер военни са атакували протестиращи срещу режима в Мисурата, третият най-голям град в Либия на 200 км от Триполи. Свидетели съобщават, че стотиците протестиращи, които са се събрали в центъра на града, са били обградени от силите за сигурност и атакувани. Съобщава се за загинали.

Репресиите накараха редица арабски и берберски племена, сред които и туарегите, да оттеглят поддръжката си от Кадафи. Сред тях е и група старейшини от клана Казазаф, към който принадлежи и семейството на диктатора. От Кадафи се отрече и племето тархун, към което принадлежат около 2/3 от жителите на столицата Триполи. Вождовете на най-голямата в Либия племенна конфедерация пък призоваха Кадафи да "отстъпи властта и напусне страната".

Обръчът около либийския лидер, който заяви преди ден, че е готов „да се бие до последна капка кръв", се затяга и след като американския президент Барак Обама направи първото си изявление във връзка със ситуацията в Либия, в което осъди „кървавата баня". САЩ и ЕС изразиха готови да предприемат санкции срещу режима на Кадафи.

От своя страна терористичната организация Ал Кайда обеща „да направи всичко по силите си за да помогне" на бунтовниците и нарече тряхната битка „борба на всеки мюсюлманин, който обича Аллах и неговото послание".

Различни свидетелства показват, че източната част на страната вече е преминала под контрола на противниците на Кадафи, като контролът им постепенно се пренася към богатата на петрол централна част на страната.