Милиардерите изхранват повече хора, отколкото можете да си представите. Откакто списание Forbes публикува първата си класация на 400-те най-богати американци през 1982 г., се появи истинска индустрия на класациите, пише френският вестник Les Echos.

Днес има цели шест различни класации, които следят, измерват, класират богатството на милиардерите от цял свят. Това е доходоносна дейност, която американците почти са монополизирали.

Така например двама бивши журналисти на Forbes създадоха през 2010 г. Wealth-X - специализирна компания, която изследва богатството на най-заможните хора. В момента в нея работят 170 души на пълен работен ден и тя продава данните си на банките, компаниите в луксозния сектор и меценатите.

Две години по-късно агенция Bloomberg на свой ред се впусна в бизнеса с класация, която актуализира почти всеки ден. Същата година кабинетът Hurun, базиран в Шанхай, започна да следи богатството на милиардерите в света, след което се съсредоточи само върху Китай.

Компанията изведнъж се сдоби със световна слава, след като се осмели да заяви, че в Пекин има повече милиардери, отколкото в Ню Йорк и че в Китай като цяло живеят повече богаташи, отколкото в САЩ. Реалност, която
Forbes и Wealth-X веднага оспориха, като приложиха цифри в своя подкрепа.

Разнообразието от източници не прави класацията по-достоверна. Дори броят на милиардерите е обект на дебати. Според някои те са над 2400 в света, други смятат, че са около 1800. Оценката на богатството също варира.


Bloomberg например смята, че състоянието на Ингвар Кампрад, основател на Ikea, е 43 милиарда долара, докато Forbes дори не го смята за милиардер. Той е поставил богатството си в структура, която не контролира.

Рекорден брой милиардери в света, Бил Гейтс пак е номер едноЗа първи път списание Forbes отчита повече от 2000 милиардери в света

Богатството на Джак Ма, основател на Alibaba, варира между 29 и 36 млрд. долара. Но всички класации са съгласни с първото място, което е за основателя на Microsoft Бил Гейтс. Неговото богатство варира между 75 и 86 млрд. долара.

В някои случаи самите милиардери оспорват богатството, което им се отрежда. Някои от тях искат да бъдат извадени от класациите, за да останат дискретни, или искат състоянието им да бъде коригирано към понижение.

Други милиардери пък смятат богатството си за твърде занижено. Доналд Тръмп, например, който оценява богатството си на повече от десет милиарда долара, определи като „срамна“ класацията на
Bloomberg, която оценява състоянието му на едва три милиарда долара.