В идните десет години ултрабогатите хора, притежаващи състояние от 30 млн. долара и повече, ще прехвърлят над 3.9 трилиона долара между поколенията, показва докладът на Wealth-X за 2016 г, цитиран от CNBC.

Независимо от доходите ви, прехвърлянето на пари на децата може да се окаже страховито начинание. „Родителите искат да се уверят, че децата им водят смислен живот и не искат финансовото им състояние да им навреди. Те искат да помогнат и това е много труден баланс“, казва експертът по прехвърляне на семейно богатство Хауърд Шарфман.

Как богатите постигат този баланс?

Милиардерите Уорън Бъфет и Бил Гейтс са изразявали сходна философия относно прехвърлянето на парите си. Те, наред с други много богати хора, казват, че децата им няма да наследят голяма част от състоянието им.

Бил и Мелинда Гейтс ще подарят на трите си деца „минимална част“ от богатството си, оценявано на 81 млрд. долара, разкриха самите те пред Daily Mail през 2011 г. „Това означава, че те сами ще трябва да намерят пътя си в живота“, каза Бил Гейтс.

Бъфет също ще остави малка част от състоянието си, оценявано на 65.4 млрд. долара, на децата си, съобщи Washington Post през 2014 г. „Трите деца на Бъфет имат фондация за 2 милиарда долара, основана от скъпия им баща. Какво ще стане с останалата част от парите ли? Ще отиде за благотворителност“.

В интерес на истината, дори малката част от богатството на Бъфет и Гейтс ще нареди децата им сред най-богатите хора в света, но тя няма да е сравнима с имуществото на родителите им. Бъфет създаде заедно със семейство Гейтс инициативата Giving Pledge през 2010 г., за да стимулират повече супер богаташи да оставят голямата част от имуществото си за благотворителни каузи.

Към 2016 г. в инициативата са се включили 154 ултрабогати хора и семейства от 16 държави, сред които Ричард Брансън, Шерил Сандбърг и Дейвид Рокфелер.

Колкото до това каква сума да оставите на децата си, Бъфет даде добър съвет през 1986 г. пред сп. Fortune: „Идеалната сума, която трябва да оставите на наследниците си, е достатъчна, за да усещат, че могат да направят всичко, но не толкова, че да не могат да направят нищо“.

Ако формулата на Бъфет не е добра за вас, винаги можете да последвате по-твърдия подход на милионера Кевин О'Лиъри: „Не планирам да оставя каквато и да е част от имуществото си на децата ми“, каза той пред Chatelaine през 2013 г.

“Те знаят, че когато завършат образованието си, ще ги прогоня от гнездото. Трябва да подготвите децата си да започнат собствен живот. Казвам на богатите родители, че ако не изритат децата си от дома и не ги подложат на стреса на реалния свят, те няма да имат собствен живот“, допълни О'Лиъри.