Нигерия, страната с най-висок брой население в света, живеещо в крайна бедност, обяви детайли около новия си национален превозвач Nigeria Air, който трябва да стартира работа към края на тази година.

Нигерийското правителство ще притежава не повече от 5% от капитала на авиокомпанията, която ще бъде „водена напълно от частния сектор”, сочи публикация в социалните мрежи на говорителя на властите Толу Огунлеси.

Nigeria Air ще започне с вътрешни полети, като освен това ще лети и до страните от Западна Африка, посочва министъра на авиацията Хади Сирика, цитиран от CNBC.

По думите му авиокомпанията гледа към 81 потенциални дестинации, включително Индия и Китай, като разширяването на маршрутите ще настъпи „когато му дойде времето”.

Сирика посочва, че понастоящем в Нигерия и страните от Западна Африка има „пълна липса на ефективен въздушен транспорт”, като секторът не се обслужва адекватно от частните компании. По думите му Nigeria Air е проектираната така, че да „осигури работа за хората”.

Брандингът на Nigeria Air бе представен по време на изложението Farnborough Air Show, провеждащо се във Великобритания.

Кои са 13-те най-добри авиокомпании в света?AirHelp - компания за компенсации при отложени или неосъществени полети - провежда класиране за най-добрите авиокомпании в света. Някои от резултатите са изненадващи.

Nigeria Air не е първият опит на местното правителство да оперира национален превозвач. Nigeria Airways, в която правителството притежаваше мажоритарен дял, се провали през 2003 година. В последствие се появи Air Nigeria, кооперация между нигерийското правителство и Virgin Group, но и тази компания прекрати дейност през 2012 година.

По думите на Сирика преходните опити за създаването на национален превозвач не са били успешни поради проблеми в управлението.

Част от плана на нигерийските власти е и новият терминал на международното летище в столицата Абуджа Nnamdi Azikiwe International Airport, който ще отвори врати през месец октомври тази година.

Нигерия е най-голямата африканска икономика по данни на Международния валутен фонд от 2017 година. Това е така поради петролните залежи в страната, която бе ударена силно от волатилните цени на черното злато през последните няколко години.

Нигерия измести Индия като страната с най-голям брой хора, живеещи в крайна бедност, по данни на организацията Brookings Institution. Към края на май тази година в Нигерия живеят приблизително 87 млн. души, намиращи се в крайна бедност, спрямо 73 млн. души в същото положение, намиращи се в Индия.

В тази страна на всяка минута 6 души изпадат в крайна бедностНигерия изпревари Индия като страната, в която най-много хора живеят в крайна бедност

Без значителна държавна подкрепа авиокомпаниите в Африка трудно оцеляват и не могат да се възползват от миграционните процеси, туризма и бизнес пътуванията, смята Матю Кинфиджър, експерт към Frontier Strategy Group.

По думите му тези превозвачи нямат голям капацитет и трудно могат да оперират с ниски цени.

„За да се увеличи регионалната миграция, туризмът и пътуванията, Нигерия първо трябва да реши някои назрели проблеми като летищната инфраструктура, наличностите на гориво за летене, запасите от чуждестранна валута, като и да намали разходите за вземане на виза”, добавя той.