Докато преглежда Instagram фийда на своя телефон, 22-годишната Ингебьорг Блиндхайм обяснява защо получава прякора "Спасителката".

"Виждам много хора, които искат да умрат," обяснява младата норвежка.

"Няма да стоя просто така и да гледам как някой казва, че ще се самоубие, да го игнорирам и да се надявам ситуацията да се развие по възможно най-добрия начин."

Помощта, която оказва на потребители на Instagram, които искат да се самоубият, не е роля, която Ингебьорг е избрала сама за себе си. Тя не работи за платформата и не получава заплащане за това, което прави.

Нито пък е квалифицирана да предлага помощ, тъй като няма обучение в областта на психичното здраве. Вместо това тя се чувства задължена да действа, осъзнавайки, че често е последният шанс за хората, които пишат за отчаянието си в социалните медии.

"Чувствам, че когато не съм на телефона и не следя, някой може да си причини нещо и никой няма да види," казва тя.

Това означава постоянно следене на Instagram, откриване на хора, които са близо до ръба и уведомяване на полицията и бърза помощ. Тя признава, че има безсънни нощи. Тя знае, че постоянното взиране в телефона дразни близките и приятелите й, но се притеснява, че без нейната бдителност някой може да умре.

Ингебьорг в момента следи близо 450 затворени профила в Instagram – такива, за които трябва да получите одобрение от собственика, преди да можете да разгледате. Повечето от тях са на млади жени, които споделят онлайн най-мрачните си чувства, макар че сред тях има и няколко момчета.

Това е един потаен свят от лични мисли, снимки и признания, който се управлява от неписаното правило "без доносничене".

Реакциите, които получава от професионалистите, са смесени. Понякога й благодарят, а друг път не й вярват. По-рано през годината Ингебьорг уведомила полицията във връзка с момиче, което заплашило, че ще посегне на живота си.

Тя твърди, че от полицията й казали, че момичето е заплашвало да го направи 16 пъти преди това и че не й вярват. На следващия ден обаче й се обадили, за да й кажат, че момичето е изпълнило заплахата си.

Тези мрежи в Instagram са всичко друго, но не и безопасни. Лошото надделява над доброто, което хората намират в тях, казва Ингебьорг.

Има награда за постването на крайни мисли и снимки – колкото по-мрачна е мисълта, колкото по-голямо е порязването, толкова повече харесвания и внимание привлича, казва тя. Те могат да създадат усещане за състезание и да послужат за наръчник на това как човек да се самонарани и дори да се самоубие.

"Смятам, че тези общности влошават състоянието на хората с проблеми, защото ти дават идеи как можеш да се самоубиеш, как можеш да гладуваш или да се отървеш от храната, която ядеш и как можеш да криеш болестта си от хората," казва Ингебьорг.

Ингебьорг следи своята Instagram мрежа от дома си в Берген на другия край на Норвегия, докато в столицата Осло разследващ журналист също не изпуска от поглед този затворен и притеснителен свят.

Анемарте Моланд работи за държавната телевизия NRK. Тя се натъква на тази онлайн общност за първи път преди година, когато посещава малко градче, в което три тийнейджърки се самоубиват. Едно от момичета имало затворен профит в Instagram, където споделяло мисли за самоубийство и самонараняване.

"От полицията ми казаха, че имала 100 последователи в цялата страна, но те не направили нищо по въпроса," казва пред BBC Анемарте.

След тази история с Анемарте се свързва млада жена, която й казва, че в същата Instagram мрежа има най-малко 10 други момичета, които също са се самоубили.

Тя си създава фалшив профил и се опитва да се свърже с други момичета, като се изненадва колко бързо Instagram й препоръчва да последва десетки профили, които споделят съдържание, свързано със самонаранявания и самоубийства.

Така журналистката стига до Хайди - майка, чиято дъщеря Андрине се е самоубила две години по-рано, малко преди своя 18-и рожден ден. Майката все още пазела телефона на дъщеря си, без да се осмели да разглежда какво има в него.

Така Анемарте осъзнава, че си е осигурила достъп до тайната мрежа. След това откриват на телефона, че Андрине се е самоубила на живо, документирайки всяка секунда от самоубийството.

От телефона на Андрине, Анемерта започва да си изгражда представа за това колко други млади хора може да има в нейната тъмна Instagram мрежа.

Андрине имала близо 130 последователи. След като прегледала последователите на нейните последователи и премахнала публичните профили и стеснила кръга до профилите, които публикуват депресиращо съдържание, Анемарте твърди, че открила 1 000 сходни мрачни профила.

Сред тях имало млади жени и тийнейджърки поне от 20 различни държави, сред които Дания, Великобритания, Германия, Австралия и САЩ.

Анализирайки профилите, Анемарте и нейните колеги успели да установят определени модели. Повечето от профилите са на момичета на средна възраст 19 години. Повечето от тях имат някакъв проблем с психичното здраве, който варира от това, че се чувстват леко потиснати до тежка депресия и безпокойство. Много от тях постоянно влизали и излизали от болница.

Измежду постовете за самонаранявания момичетата се държали като обикновени тийнейджъри, споделяйки снимки на нови дрехи или как танцуват.

Журналистката обаче вижда и опасната страна на тази мрежа. Тя забелязала как най-мрачните постове получавали най-голямо внимание.

Тъй като мрежата е затворена, няма външни гласове, които да модерират съдържанието или да предлагат полезни или професионални съвети. След като прекарва известно време в нея, тя започва да усеща, че момичетата несъзнателно се окуражават помежду си да стигнат още по-далече.

"Усещах, че се тласкат една друга все повече към ръба. Когато обаче се стигне до ръба, всичките те казват: 'О, не. Не го прави. Продължавай да живееш'," казва тя.

Хайди смята, че този тип групово поведение вероятно е оказал сериозен ефект върху дъщеря й.

По време на едногодишното разследване Анемарте успява да потвърди, че най-малко 15 норвежки момичета от мрежата, до която достига, са се самоубили.

Реакцията на Instagram

От февруари 2019 г. Instagram забрани всички графични образи на самонаранявания и ограничи видеата на тема самоубийство. Решението идва след смъртта на британската тийнейджърка Моли Ръсел, която се самоуби през 2017 г.

В последния месец платформата разшири забраната и тя вече включва миймове, рисунки и анимационни филмчета, които насърчават различни методи за самоубийство и самонараняване.

8-часовият изпит, заради който децата в Южна Корея се самоубиватВсяка година през ноември повече от половин милион гимназисти в Южна Корея се изправят пред изпитанието на техния живот - скандалният Suneung

Въпреки това Анемарте твърди, че момичетата намират начини да заобикалят забраната. Сега, когато постват намеренията си за самоубийство, те качват нормална снимка от ежедневието си, на която, например, лежат в леглото, но в текста до нея пишат: “Това е последният ми ден, не искам да живея повече."

Журналистката също така е притеснена от факта, че Instagram продължава да препоръчва потребители, които споделят подобно съдържание на други потребители – нещо, което от сайта обявиха през февруари, че ще спрат да правят.

"Виждали сме момичета, които се опитват да се самоубият и в същия ден те биват препоръчвани на други момичета, склонни към самоубийство. Точно по този начин мрежата продължава да се разраства," казва Анемарте.

Хайди и други родители смятат, че дъщерите им нямаше да са мъртви, ако не бяха използвали Instagram.

"След като видях какво се поства и колко активна беше Андрине в тази Instagram общност и съм чувала какво са казвали другите момичета, осъзнах, че Instagram на практика отне живота на дъщеря ми. Това чувствам аз," казва тя пред BBC.

Според Ингебьорг проблемът е по-мащабен. Изтриването на Instagram профили просто ще премести проблема в други платформи.

"Те просто ще намерят нови общности или нови уебсайтове. Смятам, че системата на здравеопазването трябва да бъде по-добра, така че хората да изпитват нужда да постват такива неща. Те би трябвало да могат да разговарят с терапевт или с член на семейството, вместо да постват."

След като NRK съобщи публично за съществуването на мрежата, от министерството на здравеопазването на Норвегия обявиха, че не са знаели за съществуването й и че нова стратегия за превенция на самоубийствата ще трябва я вземе предвид.

Ингебьорг иска да може да остави това бреме, което поема сама. Тя би искала да продължи живота си и да изпълни мечтата си да стане медицинска сестра.

Що се отнася до Хайди, тя се надява, че публичността около разследването ще помогне за спасяването на животи.

"Не разговарях с Андрине за Instagram, защото се страхувах, че ще се разсърди и ще се самонаранява още повече. Сега обаче съжалявам, че не го направих. Съветвам майките да не допускат същата грешка.

"Говорете с дъщеря си, говорете за това."