Всички ни повтарят, че трябва да пестим парите и да инвестираме и че това са единствените практични начини да се разпореждаме с финансите си.

Харченето на пари е демонизирано.

Наистина ли трябва да пестим и да харчим пари само за най-необходимите неща?

Според журналиста Марк Черноф, може да харчите парите си практично. Ето как:

Пътувайте

Заслужава си заради две неща – първо - опознаването на нови места и второ – дава ви почивка и релаксация, от която всеки има нужда.

Пътуванията оставят спомени за цял живот, които не могат да бъдат измерени в цена. Хората, които работят здраво, имат нужда от почивка и разпускане на напрежението.

Затова на ваканцията в чужбина не бива да се гледа като на лукс, за който трябва да се чувстваме гузни, а напротив.

Наемете си личен фитнес инструктор

Здравето е безценно. Много хора си казват: „Личният фитнес инструктор е прекалено скъп.“ Тази инвестиция обаче си заслужава.

Ако не сте спортували до сега в живота си, може и да не се справите сами. Много хора купуват фитнес карта, отиват няколко пъти, не постигат това, което желаят и накрая се отказват.

Ако работите с фитнес инструктор обаче, шансът да постигнете успех е много по-голям.

Много хора погрешно сравняват разходите за фитнес с каприз. Спортът не е нещо, което правим само заради външния вид (като ходене на козметик или маникюрист) – гледайте на тях като на инвестиция в здравето си.

Поправете счупени неща

От колко време пренебрегвате странен шум в колата? Или нещо в дома ви се нуждае от ремонт?

Виж още: Най-лесният начин да имате повече пари

Колкото по-рано се погрижите за нещо, което има нужда от поправка, толкова по-малко ще платите.

Ако оставите проблемите да се задълбочат, повредата ще стане по-скъпа за отстраняване, а може да изпаднете в спешна ситуация, която е още по-скъпа, като колата да ви „остави“ насред междуградски път или да стане наводнение от онази тръба, на която така и не обърнахте внимание.

Повишавайте квалификацията си

Никога не спирайте да учите. Не е късно да се запишете на курс по английски или на какъвто и да е друг курс, който ще повиши уменията ви.

Инвестицията в себе си е най-добрата инвестиция, която може да направите. Ще получите знание – а това е нещо, което никой не може да ви отнеме.

Повишете стойността на дома си

Вашият дом трябва да е онова място на света, на което да се чувствате възможно най-комфортно.

Подобренията по него не само увеличават комфорта ви, но и повишават стойността на имота - в случай, че някой ден решите да го продадете.

Ъпгрейднете нещо, което ползвате постоянно

Няма нищо лошо в това да купите висококачествен продукт, в случай, че го ползвате постоянно. Ако си почивате с видео игри, например, покупката на по-скъп лаптоп е оправдана.

Идеята е да не харчите пари за неща, които не ползвате често.

Да харчите пари за хората, които обичате

Когато купувате подарък за много скъп човек, не правете икономии. Ако пътувате в чужбина – вземете подарък за хората, на които държите.

Да, сувенирите в някои големи туристически градове са безпричинно скъпи, но да подарите спомен на човек, който ще се трогне, е безценно.

Подобрете гардероба си

Не казваме да купувате скъпи дизайнерски дрехи, за да се похвалите.

Но не е и нужно да ходите на работа с едни и същи изтъркани ризи, а да купувате костюм само когато ви поканят на сватба.

Инвестицията в качествени дрехи за работното ви място, които ще носите дълго, е добра идея.

Купувайте качествена храна

Прясната и здравословна храна е обикновено по-скъпа от полуфабрикатите и така наречения джънк фууд. Както казахме и в точка две обаче, здравето е много по-важно.

Кое е по-добре - да пестите пари от храна, а след това да давате пари за лекарства и опити да отслабнете?

Плащайте си дълговете

Не позволявайте натрупването на вноски. Ако изплащате нещо с висока лихва, погрижете се да направите първо това и след него всякакви друго покупки.