За да се справите с навика да отлагате, необходимо е да разберете причините, които ви карат да отлагате работата за друг ден, казва Лео Бабаута, американски писател и блогър. Той има няколко уважителни причини, поради които да отлага:

  • Борба с часова разлика;
  • Претоварване с работа или семейни дела;
  • Излизане извън комфортната зона. Когато се бориш със страхове, нормално е да отлагаш.
  • В този ред на мисли да се отлага не е 100% лошо. Понякога е необходимо да обмислим какво точно се случва и как да решим наличието на проблемите.

    Бабаута предлага няколко варианти за справяне с навика да отлагаме:

    1. Грижа за себе си

    Когато отлагате нещо, първото, което трябва да направите, е да се запитате: Уморен ли съм? Имам ли нужда да се погрижа за себе си?

    Бабаута е установил, че понякога отлага задачи, защото не си е дал почивка или е поел твърде много работа. Не е изключено да сте потренирали във фитнеса по-усърдно от необходимото. Така до вечерта сте загубили своята енергичност. Друг вариант – работили сте здраво цяла седмица и буквално умът ви е претоварен.

    Ако проблемът е умора, необходимо е да си починете.

    2. Дайте „малки“ обещания

    В някои моменти Бабаута поемал ангажименти, които не можел да изпълни. Ако не се справел с обещана задача, поемал вината. Т

    Например обещал е на съпругата си да свърши нещо конкретно в рамките на два дни, но не го е направил, затова цяла седмица ще бъде лишен от любимото си кафе.

    3. Създайте пространство

    Голямо значение за навика да отлагаме играят дейностите, които ни карат да се разсейваме - да изпращаме текстови съобщения, да пишем писма, да гледаме и да споделяме постове във Facebook и др.

    Бабаута предлага да се настроите така за работа, че ако отметнете определена задача, да имате няколко минути за някое от гореописаните занимания. Но тук съществува критичен момент – може да не усетите как в продължение на половин час преглеждате постове. Решението е създаване на съответна рутина. Изключете wi-fi, блокирайте интернета и т.н. Това ще ви помогне да се съсредоточите.

    4. Научете се да извличате удоволствие

    Когато мислим за работата като за нещо мащабно, сложно или страшно, лесно е да започнем да отгаламе. Затова е полезно да променим мисленето си. Ако обичате това, което правите, не отлагайте.

    Целта е да откриете радост в работата си. Не я изпълнявайте сякаш е задължение, с което трябва да се справите. Нито пък изпитание, което да преодолеете. Отнесенете се към работата си като към ценно занимание, което можете да извършите добре. Като към привилегия.

    Помислете колко прекрасно е това – да бъдеш жив и да правиш точно това в този момент. Не ви ли кара да отдадете напълно вниманието си? При този начин на мислене мозъкът започва да се програмира така, че да се потопи напълно в носещата удоволствие дейност.