Увеличаването на слънчевата светлина прави праха и мръсотията в дома ни по-видими.

По-дългите вечери са сигнал за настъпването на момента за пролетно почистване, но знаете ли как най-добре да прогоните мръсотията от дома си, кое почистващо средство никога не бива да използвате и кога да смените торбичката на прахосмукачката?

Сайтът Hassle.com публикува девет от най-честите грешки при чистене, които всички хора правят, и предлага полезни съвети как да ги избегнем.

Бърсане на прах с мокър парцал

Влагата привлича прах, така че е по-добре да използвате сух антистатичен парцал. Освен това експертите препоръчват да забърсвате повърхностите със смес от вода и капка омекотител, който прониква в повърхностите и забавя връщането на праха.

Махате торбичката на прахосмукачката, едва когато е пълна

Махате ли торбичката на прахосмукачката, едва когато се пръска по шевовете? Не сте единствени. В действителност тя трябва да бъде сменяна, когато е пълна на две трети, т.е. на всеки шест до осем седмици.

Прахът намалява всмукателната способност на прахосмукачката и чистенето става по-неефективно с напълването й с прахоляк. Освен това остатъците от храна се разграждат в топла среда и плесенът създава неприятна миризма.

Чистене на прозорци в слънчев ден



Когато слънцето блести през прозорците, времето не е добро за чистене. Но заради слънчевата светлина почистващият разтвор ще засъхне твърде бързо и ще остави трайни черти. Вместо това мийте прозорците в облачен ден и използвайте комбинация от бял оцет и вестник за придаване на блясък.

Мислите, че пералнята се почиства сама с всяко пускане



Изкушаващо е да смятате пералните за „самопочистващи се“, но Hassle пише, че бавно изпаряващата се влага в крайна сметка превръща барабана в инкубатор на микроби.

За да избегнете разпространението на бактерии и неприятни миризми, изсипете 50 грама сода за печене в барабана и напълнете чекмеджето за препаратите с 50 милилитра бял оцет и включете на 60 градуса, за да измиете празната машина.

Не дезинфекцирате парцала си



Въпреки че е дом на около десет милиона микроби, кухненската гъба не е най-мръсното приспособление за почистване. Парцалът е още по-мръсен, тъй като може да побере един милиард бактерии за всеки квадратен метър, който почиства.

След всяка употреба изперете парцала на 60 градуса и го сменяйте на всеки два месеца.

Търкане на петната по килима



Когато разлеете нещо на килима си, не се изкушавайте да го търкате. Това само ще разпространи петното и ще повреди килима, тъй като нишките започват да се разнищват и разпадат.

Специалистите от Hassle казват, че трябва да поръсите малко сода за хляб върху засегнатата област и след това леко да измиете петното с кухненска хартия. Оставете мястото да изсъхне, преди да минете с прахосмукачка.

Чистене на матрака с химикали



Содата за хляб е лесен начин за почистване на матрака без никакви химикали. Просто махнете чаршафите си и поръсете целия матрак със содата за хляб. Оставете содата за три-четири часа и почистете с прахосмукачка.

Поставяте миризливи обувки навън, за да спрете вонята



Ако обувките ви започват да смърдят, старият трик да ги сложите навън не работи. Вместо това просто вземете две използвани торбички за чай, оставете ги да изсъхнат и след това ги сложете близо до мястото на палците във всяка обувка.

Този метод е особено ефективен в спортната зала и при спортните обувки, тъй като обсорбира влагата, а по този начин и елиминира лошите миризми.

Използване на химикали за отпушване на тръбите



Хората често разчитат на скъпи остри химикали за отпушване на тръбите, но има и по-достъпен и безопасен начин за справяне с проблема.

Просто поръсете половин чаша сода за хляб върху запушената тръба, добавете половин чаша бял оцет и покрийте с парцал за пет минути, преди да пуснете гореща вода.