Готвим тези храни ежеседмично - и дори не знаем, че го правим по грешен начин.

Грешката при спагетите: пускате ги директно в тенджерата

Когато става дума за варене на тестени изделия, всички знаем основните правила: обилно количество вода, сол и често разбъркване. Как обаче поставяте самите спагети в тенджерата?

Ако не искате да го правите по грешен начин, значи трябва да ги хванете с две ръце и да ги усукате в противоположни посоки. Така те няма да се слепват, докато се варят.

Грешката при пържолата: не я разрязваме, за да проверим до къде е стигнало готвенето

Чували сме толкова много правилни и погрешни начини да се сготви една пържола, което не е изненадващо, като се имат предвид всички променливи, които участват - от дебелината на месото през вида на тигана до метода на готвене.

Но има едно нещо, което повечето от нас вероятно не правят, за да разпознаят кога една пържола е готова – не я разрязваме. Няма никаква истина в теорията, че ако разрежете месото, неговите сокове ще изтекат и ще стане сухо.

Освен това една пържола с малка цепнатина в нея е много по-предпочитана от една пържола, която е станала като камък, понеже е готвена твърде дълго.

Вижте още: 9 неща, които да замразите, за да спестите време и пари

Грешката при броколите: варим ги

Смятаме, че варените зеленчуци са бърз, здравословен и вкусен вариант за вечеря. Според диетолозите обаче броколите, карфиолът или брюкселското зеле не са най-вкусни, когато са варени.

Във вряща вода те разграждат клетъчните си стени по-бързо и по-агресивно от другите методи на готвене, като печене, сотиране и пържене, която може да ги направи воднисти и дори с неприятна миризма.

Вместо това нарежете зеленчуците на малки парченца, подправете ги със зехтин и сол и ги сложете директно върху хартия за печене в гореща фурна. Това не отнема повече време от варенето, а вкусът е по-добър.