Повечето от нас знаят, че умереното хранене е важна част по пътя към здравословния живот. Но за голяма част от хората това означава по-малко храна. И все пак тези ограничения за по-малко се отнасят само за изкушаващите сладки или мазни храни.

Но често това се възприема и като ограничение на здравословните. Така, след няколко дни на силни ограничения, се нахвърляме върху любимите си храни и всички усилия отиват на вятъра.

Предлагаме ви списък на няколко здравословни храни, от които може да си похапвате спокойно, без да прекалявате, разбира се, и без да се страхувате, че ще качите килограми.

1. Авокадо

Да, авокадото е богато на мазнини. Но не сте ли чули? Мазнините вече не са толкова отричани, особено полезните, които се съдържат в тези плодове. Разбира се, не трябва да изяждате по дузина авокадо на ден, но ако го харесвате, може да си позволите по едно, особено ако се чувствате добре, похапвайки го.

Експертите съветват около 30% от дневния прием на калории да идва от мазнини, което прави около 60 гр на ден за диета с 1800 калории. Едно авокадо съдържа около 30% мазнини, което означава, че ако не приемате други, може да си позволите дори два плода.

2. Кейл

Знаем, че сте уморени от това да ви повтаряме колко полезно е зелето. Затова не гледайте на него само като на продукт за салата, а потърсете и алтернативи. Например чаша кейл на пара съдържа девет процента от препоръчителния дневен прием калций, 180% от витамин А, 71% от витамин C и 1180% на витамин К.

3. Жълтък

Не започвайте да правите сега омлети само от жълтъци, но поне се откажете само от белтъчините. Жълтъкът съдържа важни нутриенти, като холин и витамин В, и въпреки че до скоро беше набеден, жълтъкът не е причина за лошия холестерол.

Диетолозите дори препоръчват да ядем цяло яйце за здраво сърце. За седмица приемайте по 4 яйца.

4. Нар

Тези малки перлички може да поръсите върху салатата, да сложите в сутрешното мляко с мюсли или в коктейла вечер. Нарът е богат на фибри, които ни държат сити за по-дълго време.

Той е мощен имуностимулант, пълен с антиоксиданти и помага за неутрализиране на свободните радикали.

5. Леща

Много хора забравят за тази вкусна храна. Лещата е богата на протеини, а освен това е много евтин и достъпен продукт. Една чаша варена леща ви осигурява една трета от необходимото количество протеин и 63% от необходимите за деня фибри.

6. Масло от свободно отглеждани животни

Години наред се препоръчваше да избягваме маслото за сметка на зехтина, но според последни изследвания маслото, което е от свободно отглеждани животни, е много по-добър избор за здравето ни. Мазнините в него съдържа високи нива на витамин К, който помага на организма да използва калция.

Плюс това маслото прави зеленчуците ни толкова вкусни, че ще ни се иска да хапваме повече от тях. И пак да си го кажем – бъдете умерени!

7. Овесени ядки

Говорим за сутрешната каша, гранолата и дори гранола барчетата (без добавена захар). Овесът има висок гликемичен индекс, но държи нивата на кръвната захар под контрол дълго време.

Благодарение на него се намалява рискът от сърдечно-съдови заболявания, пълен е с фибри и ни държи сити.