Бъдете американец. Разработвайте софтуер. Продавайте луксозни джаджи. Произвеждайте бира. Отворете магазин. Правете шоколад..., но не бъдете британци – те нямат никакви умения да се превърнат в милиардери.

Осем от десетимата най-богати хора в света, или по-точно от най-богатите мъже, защото всички те са от мъжки пол, са американци. И не, другите двама не са китайци, които въпреки невероятния икономически растеж на страната си, са влизали само три пъти в класацията на 50-ата най-богати хора в света.

Бизнес списанието Forbes съставя не само ежегодна класация на най-богатите хора на планетата, но и публикува нова информация в реално време, и мениджърът Ник Трейн от Lindsell Train прави анализ на подреждането и какво ни говори то за начина, по който се създава богатството през 21-и век. Той е публикуван от британския вестник Guardian.

Технологиите създават богатство по начин, който няма аналог в икономическата история. От 13-те най-богати хора в света осем са натрупали състоянието си от технологиите, включително Бил Гейтс (Microsoft), Джеф Безос (Amazon), Марк Закърбърг (Facebook) и Лари Пейдж и Сергей Брин (Google).

Apple, Google, Microsoft, Amazon и Facebook са петте най-големи компании по пазарна стойност в света. В близкото минало големи петролни компании (като Exxon или BP) или големи финансови корпорации, като Citibank, заемаха челните позиции. Преди десет години Citibank беше четвъртата най-голяма компания в света, а BP – петата. Сега двете корпорации трябва да утроят стойността си, за да достигнат Facebook в топ 5.

В миналото бързите печалби идваха от откриването на петролни находища, злато или диаманти. Или пък голямото богатство се наследяваше главно под формата на земя. Днес само петима милиардери в топ 100 развиват бизнес в областта на природните ресурси.

Когато Forbes публикува първата си класация на милиардерите през 1987 г., един на всеки петима от най-богатите хора в света беше в областта на недвижимите имоти. Днес броят им намаля наполовина.

Ще изчезне ли технологичното богатство толкова бързо, колкото беше създадено? Рос Перот и основателите на Hewlett Packard присъстваха в топ 100 през 1987 г., но вече отпаднаха от него. Но Трейн смята, че днешните технологични милиардери могат да се задържат по-дълго, тъй като интелектуалната собственост е най-ценният актив в света.

Бил Гейтс, който притежава 78 млрд. долара, беше най-богатият човек в света в 17 от последните 22 години. „Показателно е, че реалните активи – метали и земя, вече не доминират списъка през 21-и век. Сега преобладава интелектуалната собственост“, отбелязва Трейн.

След технологиите марките потребителски стоки генерират най-големите печалби. От стоте най-богати хора в света 20 са натрупали състоянието си от луксозни стоки и напитки. Най-богатата жена в света Лилиан Бетанкур (40.5 млрд. долара, 11-о място) е главният акционер в L’Oreal. Бернар Арно (36 млрд. долара, 14-о място) натрупа състоянието си благодарение на Louis Vuitton.

Всички знаем, че германците са блестящи индустриалци. Но най-богатите от тях натрупаха богатството си от магазини – семейство Албрехт (Карл, 28.4 млрд. долара, 22-о място; и Тео, 21 млрд. долара, 34-о място) стоят зад марката Aldi, а Дитер Шварц (19.7 млрд. долара, 39-о място) управлява Lidl.

Шоколадът е друг вкусен генератор на пари. Трима от най-богатите 30 хора в света (двама от семейството на Mars и един от Nutella) са натрупали състоянието си благодарение на сладките изкушения.

Великобритания беше люлката на индустриалната революция и е на второ място по брой на нобелови лауреати след САЩ. Единственият британец в топ 100 през 2016 г. обаче беше херцогът на Уестминстър, чието богатство е наследено. Другият най-предно класиран британец е Джеймс Дайсън, който е едва на 343-о място.

Все още не сме казали нищо за най-богатия човек в света. Името му е познато на малцина: Амансио Ортега със състояние от 78.7 млрд. долара. Обикновен собственик на магазин в Испания, когато създава Zara през 1963 г., той изпревари дори изпълнителния директор на Amazon Джеф Безос.