Хората, които работят в „зелени“ сгради, мислят по-ясно и се чувстват по-добре, когато са в офиса. А когато се приберат у дома, мислят по-добре, пише ВВС, позовавайки се на ново изследване на Училището за обществено здраве „Т.Х. Чан“ в Харвард, САЩ.

„Хората, които работят в зелени сгради, имат по-добри когнитивни функции, в сравнение с колегите им в други сгради, които вредят на околната среда“, съобщава ръководителят на изследването Джоузеф Алън, изследовател в Харвардския университет.

Тези когнитивни способности се изразяват в подобряване на способностите за мислене и планиране. Въпреки че архитектите обръщат все по-голямо внимание на последиците от сградите върху околната среда, това е първото изследване, което показва как пространството за работа се отразява не само на здравето, но и на мозъка ни.

Омагьосан кръг

Подобряването на съня било откритие, което изненадало изследователя. „Това е провокативно откритие, защото показва, че последиците от сградите върху нас надхвърлят осемте часа на работния ден“, казва Алън.

Това създава „омагьосан кръг: участниците в изследването ни, които спяха по-добре, се справяха по-добре на следващия ден на тест за когнитивните им функции“, обяснява изследователят.

Освен това работещите в зелени сгради съобщавали за 30% по-малко случаи на „синдрома на болната сграда“ - термин, който отразява симптомите след часове в затворена пространство. Те включват раздразнение на очите, носа и гърлото, главоболие и дихателни проблеми.

„Този термин започна да се появява в пресата и научните списания в началото на 80-те години на миналия век, точно когато сградите започнаха да стават по-херметически затворени и се намали количеството свеж въздух в тях“, коментира Алън.

Тези симптоми изчезват, когато напуснем сградата.

Малки промени, драстични последици

Но фактът, че работим в сграда, която няма екологичен сертификат, не означава, че не могат да се направят подобрения. „Във всяка сграда могат да се направят малки промени. Въпреки че са малки, могат да имат драматични последици за нашето здраве и производителността ни през деня“, смята Алън.

Какво може да се направи?

Има две много важни неща, казва изследователят. Едното е по-добра вентилация, увеличаване на количеството свеж и чист въздух в затвореното пространство. Според Алън това ще се отрази благоприятно на почти всички сгради в света, тъй като в повечето случаи вентилацията не е добра.

Другото подобрение е намаляването на присъствието на химически субстанции. Т.е. „избирайте материали и мебели, които съдържат малко количество летливи органични съединения“, обяснява Алън.

Тези съединения се съдържат в мебелите, картините и килимите. Освен това е важно да се поддържа една и съща температура през деня, да влиза естествена светлина, офисът да бъде защитен от улични шумуве и да се минимизират вътрешните шумове, като тези от машини.

Важно е, разбира се, повърхностите да се чистят редовно, за да не се събира прах.

Снимка: Pixabay.com