Хората пътуват по въздух от близо 100 години, но вече властват в небесата. Излезте навън и погледнете нагоре по всяко време в безоблачен ден и несъмнено ще видите следите от преминаващ самолет, пише Daily Telegraph.

Тази година пътническите самолети ще превозят близо четири милиарда пътници, сочат данни на Международната асоциация за въздушен транспорт (ИАТА). Това е близо два пъти повече, отколкото преди едва 12 години и малко над половината от населението на света.

Колко са всички самолети?

Въпросът, разбира се, не е прост. Въпреки данните за регистрация и производство, проследяването на всеки един самолет в света не е лесна задача. Според анализаторската компания Ascend общият брой на самолетите, които в момента са на служба, е около 23 600. Тази цифра включва пътническите и товарните машини. Още около 2500 самолета са на склад.

Според други данни на авиационния сайт airliners.net, който включва всички пътнически и военни самолети, но не и леките машини, в света има около 39 000 самолета, а в хода на историята в небето са летели 150 000 самолета.

Колко са необходими?

Международната организация за гражданска авиация, която е част от ООН, съобщава, че „глобалната въздушна транспортна мрежа“ удвоява размера си поне на всеки 15 години и се очаква това да се случи отново до 2030 г.

Boeing, един от най-големите производители на самолети в света, информира, че има нужда от 39 620 нови самолета в идните 20 години, така че до 2037 г. в света трябва да има 63 220 самолета минус по-старите, които излизат от употреба.

„Прогнозата ни се основава на комбинация от растежа на авиокомпаниите и от замяната на по-старите, по-неефективни самолети. Няма съмнение, че търсенето на пътниците ще продължи да расте“, казва говорител на компанията.

Кои са най-големите производители?

Главно Boeing и Airbus с приходи от съответно 90 млрд. долара и 81 млрд. долара към 2014 г. Двете компании се съревновават всяка година да доставят колкото се може повече бройки самолети. През 2016 г. Airbus достави 688 самолета спрямо 748 за Boeing. Към края на януари Airbus имаше поръчка за над 17 000 самолета, главно модела А320, докато Boeing има поръчани 5695 самолета.

Бизараната в Тулуза Airbus и сиатълската Boeing са вплетени в сериозна конкуренция. На събитие през януари главният оперативен директор на Airbus Джон Лийхи каза: „Колко интензивно е съперничеството ни? Не толкова интензивно, колкото това между Coca-Cola и Pepsi, но все пак доста интензивно“.

Най-популярният модел на Boeing е 737, от който са произведени 900 броя от 1967 г. насам, докато семейството на А320 на Airbus набъбна до 7400 членове от 1988 г. Това са двата най-произвеждани пътнически самолета на всички времена. На трето място е Boeing 777.

Кой има най-много самолети?

По данни от юни миналата година явният лидер е American Airlines с флотилия от 1789 самолета. В топ пет попадат само американски авиопревозвачи, а Ryanair е на десето място с 363 самолета.

Колко самолета има във въздуха във всеки един момент?

Според данните на FlightRadar24, който следи самолетите в света, броят им варира според времето от деня и годината. „Ако говорим за пик на трафика през цялата година, това е петък следобед между 14 и 16 ч. през юли или август. Тогава във въздуха има малко над 16 000 самолета. В същия период през януари или февруари във въздуха има около 13 000 самолета“, казва Иън Петченик от компанията.

Колко са изчезналите самолети?

Между 1984 и 2014 г. 85 самолета са изчезнали безследно, сочат данни на Мрежата за безопасност на авиацията. От тях 26 са пътническите самолети, 559 са се изгубили в морето, а 26 са изчезнали, докато са летели над суша.

Най-пресният пример е с полет 370 на Малайзийските авиолинии. Издирването на изчезналия самолет беше прекратено миналия месец след тригодишни безплодни усилия за намирането му.