Улавяте ли разликата между това да пазарувате, защото нещо ви е необходимо и защото това ви кара да се чувствате по-добре?

Учени изчисляват, че около 6% от американците са пристрастени към пазаруването. За това помагат и непрекъснатите промоции, които създават впечатление у купувачите, че пестят пари, но как пестиш пари като си купуваш неща, които не ти трябват, дори и да са на по-ниска цена?

Психолози казват, че импулсивното купуване е психически проблем, който може да се сравнява с пристрастие към хазарта или преяждане.

Пристрастени ли сте към пазаруването или просто ходите до мола по-често?

Психологът Стейси Джонсън изброява няколко признака, които означават, че сте:

1. Имате много дрехи с етикети

Отворете гардероба си – има ли там дрехи, които си стоят с етикетите и никога не сте ги обличали? Има ли кутии с нови обувки, които седят на пода на гардероба без дори да сте ги отворили? Това е знак, че купувате неща, които реално не ви трябват, от където преминаваме и към точка 2:

2. Купувате неща, които не сте планирали

Дори и да са дреболии, като ароматна свещ номер 10 за шкафчето ви или ново калъфче за iPod, макар старото да си е наред.

3. Успокоявате нервите си с шопинг

Пристрастието към шопинг е опит за скриване на друг проблем като самота, липса на контрол и др.

Скарвате се с някой и тръгвате по магазините, за да си купите нещо ново, за да се успокоите? Ако се случва често е проблем.

4. Чувствате прилив на щастие при пазаруване

Когато пазаруваме любими неща, в мозъка ни се отделя допамин – вещество, асоциирано с удоволствието. Към това обаче може да се пристрастим.

5. След първоначалната еуфория следва чувство на вина

И то не само след големи покупки, но и след малки.

6. Опитвате се да скриете от другите това, че сте пазарували

Криете торбите от съпруга си, не казвате, че отивате по магазините, а „ на разходка“. Явно осъзнавате, че това, което правите не е съвсем редно.

7. В дните, в които не сте ходили на пазар сте нервни

Пристрастените към шопинга казват, че в дните, в които не са си купили нищо, не се чувстват добре. Някои признават, че се опитват да компенсират с онлайн пазаруване.

Ако горните точки се отнасят за вас, може би имате проблем. Психолози дават няколко съвета за справяне с него:

- намерете си друго хоби, което да замести шопинга. Спортът дава положителни емоции, но не ви унищожава заплатата, а е и полезен за вас.

- установете, кое ви провокира. Дали спор с някой около вас, или просто чувство на скука и самота – разберете какво ви подтиква към пазаруване и го елимирайте.

- ограничавайте изкушението. Прибирайте се по маршрут, който не минава покрай любимите ви бутици и молове.

- не носете много пари в брой. Оставете си кредитната карта вкъщи и носете само толкова пари, колкото ще ви бъдат необходими за деня.