Манипулацията не е най-предпочитаният начин за постигане на определени цели, но понякога в живота се налага да прибегнем до нея. Независимо дали става въпрос за личните взаимоотношения, бизнеса или до определени ситуации, психологическите трикове за манипулация може се окажат много полезни. Вижте ги и ги използвайте само ако наистина се налага или си извадете поука, ако се окажете в капана на някой от тях.

Подаръци

Многобройни проучвания показват, че предлагането на някой, дори на най-малкия подарък, може коренно да промени нагласата му към вас.

Страдателен залог

Когато не искате да бъде конфликтен, но искате да предадете посланието си, страдателен залог е вашият приятел. Вместо: "Ти не ми изпрати електронната таблица," опитайте с "Електронната таблица не е изпратена."

10 минутния трик

Ако нямате мотивация да направите нещо, просто го направете за 10 минути. Дори и ако не може да издържите много, 10 минути е по-добре, отколкото 0.

Увереност

Ако се държите така, все едно знаете какво правите, хората са склонни да вярват, че го можете. Дори понякога да се наложи да правим нещо незаконно, това със сигурност може да ви измъкне от някои трудни ситуации.

Страх от загуба

Хората се страхуват от загуба на нещата. Ето защо "остават само 2 места!" работи при закупуване на автобусни билети, например. Докато този трик може да бъде полезен, за да мотивира хората, може да бъде полезен и да се попречи на хората да ви мотивират.

Илюзията за избора

Ако искате някой (мързелив колега, дете, и т.н.), да направи нещо, просто им дайте фалшив избор. Какво имаме предвид? Ако трябва човекът да помете пода и да сгънете прането, просто го питайте „Искаш ли да пометеш и да сгънеш прането?“. Така те ще чувстват, че имат някакъв контрол и възможност за избор, което съвсем не така.

Пръст в очите

Това е маркетингова техника, която се базира на това, да искате нещо голямо преди са искате това, което реални желаете. Например искайте пони, преди да поискате кученцето, което всъщност желаете.

Мълчание

Ако искате повече информация от някой, искате по-добра сделка и т.н. ... мълчанието може да работи във ваша полза. В разговор, мълчанието е неудобно и хората ще говорят, за да го избегнат.

Езикът на тялото

Когато говорите с някого не кръстосвайте ръцете си, гледайте събеседника в очите. Това ще ви мотивира да бъдете по – уверени и сигурни в нещата, които казвате.

Огледалният ефект

Имитирайте в известна степен човекът срещу вас, жест, думи. Правете го деликатно и леко, за да не изглежда смешно.

Ласкайте

Накарайте някого да се чувства полезен като го поласкаете и похвалите. Но не прекалявайте. Бъдете деликатен.

Съгласие

Това може да бъде мощен стимул, особено когато не сте съгласни с нещо. Опитайте се да намери някаква обща основа и да започнете с например: "Съгласен съм с вас тук, но ..." или "Аз разбирам това, но ...".

Том Сойер

Правим нещо, като показваме колко ни е забавно, за да накараме някой друг да го направи.

Признай малките неща

Един добър начин за изграждане на доверие е, ако признаете, когато не сте прав, особено за малките неща. Можете дори стратегически да поемете вината за нещо, което всъщност не сте направили (не се препоръчва от етична гледна точка). По този начин вие сте по-склонни да изградите по – голямо доверие.