Шестчленно семейство се отказва от супермаркета в полза на задния си двор, в желанието си да не харчи пари за хранителни стоки в продължение на 12 месеца.

Семейство Харвис живее в Уангануи, Нова Зеландия, отглежда плодове и зеленчуци и гледа кокошки за яйца.

Неща, които не могат да се произвеждат, те получават чрез замяна на произведени от тях продукти.

Майката Лидия Харви коментира пред New Zealand Herald, че започва да обръща по-специално внимание на храната на семейството си, след като най-малкият й син Аштън е диагностициран с цьолиакия (непоносимост към глутен и млечни продукти, бел.ред).

Семейството се отказва от преработени и пакетирани храни, с което спестява пари. Преди те харчат по 400 долара на седмица за хранителни стоки.

Как правят всичко това?

"Моето мото е, че ако дам даром, то ще се върне," казва г-жа Харви. "Ние винаги имаме толкова много излишни плодове, зеленчуци, яйца, печива, които даваме. И въпреки че ние не искаме нищо в замяна, хората ни дават."

Например, когато започват този начин на живот, г-жа Харви започва да отглежда орхидеи, да се грижи за градини или да върши домашна работа, в замяна на домашно месо. В замяна на печива получава продукти за печене и подправки.

Г-жа Харви казва, че тя и нейният съпруг Мат не могат да поддържат начина си на живот, ако и двамата работят на пълен работен ден. "Аз готвя всичко от нулата, и ако бях на работа, просто нямаше как да се занимавам с това," казва тя.

Семейството също така се е отказало от глутена и млечните продукти и внимателно следи съставките в пакетираните или преработени храни, които консумира.

Семейство Харвис документира тяхната промяна в храненето във Facebook страницата си Back To Basics. Там те споделят всичко - от снимки на своята продукция, през рецепти без глутен и млечни, до съвети за това как да редуцираме харчовете си за хранителни стоки.

На 1 февруари семейството отпразнува 32 дни, без да купува храна от магазин за хранителни стоки.

"Все още купуваме вино, храна за котката, кучето и птиците, но имаме план как да ги взимаме на бартер или да си ги набавяме сами“, пише в своята Facebook страница г-н Харви.

"Задоволяваме се с това, което имаме. Всяко нещо, което остава, отива за пилетата, за фермата за червеи, а излишните плодове и зеленчуци складираме. Чувстваме задоволство, когато срещу малко яйца получим картофи, например. Нещата не са толкова трудни, ние не се нуждаем от много неща, просто ги искаме“, казва Харви.