В продължение на близо десетилетие Грегъри Лоулс живее живота на милионер.

Децата му посещават ексклузивното училище Hopkins в Ню Хевън. Той създава отбор за състезания с автомобили Porsche и дори кани бившия професионален пилот Марио Андрети.

Лоулс плащал големи сметки в заведения, където водел потенциални инвеститори, между които и гръцко семейство, с което той бил в предпоследната седмица на 2008 г. и за което похарчил 19 000 долара в Ню Йорк.

Той също така купувал икони и дарявал пари на местна гръцка църква.

Този охолен начин на живот обаче се дължал изцяло на измама, според щатския прокурор Майкъл Макгари.

Макгари обяви по-рано тази седмица, че Лоулс движел най-малко 250 измами, жертвите на които са изгубили повече от 27 млн. долара.

Сега Макгари иска Лоулс да бъде изпратен в затвора за до 30 години. Лоулс се очаква да научи съдбата си днес.

Преди две години Лоулс се признава за виновен по различни обвинения във финансови измами и пране на пари. Той не е на свобода от четири години, докато очаква присъда и няма да право на гаранция.

"Грег открадна милиони от църквата и от своите приятели," казва Хърман Соломон, една от неговите жертви. "Това не беше просто лоша преценка. Това беше една сложна и веща измама. Той създаваше приятелства и групи. Той търсеше слаби места и преценяваше слабости."

Според Соломон много от жертвите са възрастни хора с фиксирани доходи и в лошо здраве. “Само мога да се надявам, че той ще бъде отстранен от обществото за дълго време."

Гръцката православна църква St. Barbara, която Лоулс посещавал и която убедил да инвестира във фондовете на неговата компания Apeiron Capital Management Inc., губи 2.1 млн. долара.

Църквата обаче не е най-голямата жертва.

Това е гръцкото семейство Мисайлиди, което, според Макгари и ФБР, е изпратило 14 млн. долара на Лоулс, след като той ги водил по различни заведения в Ню Йорк около Коледа на 2008 г. и плащал сметките навсякъде.

"14 млн. долара добра доходност ли е на инвестиция от 19 000 долара?", попитал Макгари Лоулс в понеделник.

По време на делото Лоулс се е опитал да убеди съдията, че 14-те млн. долара са неговата печалба от поредица инвестиции в гръцки акции заедно с Джон Мисайлиди, който вече не е между живите. Семейството обаче е разказало различна история пред ФБР.

Според Макгари Лоулс не е подавал данъчни декларации от години и най-високият доход, който е обявявал за периода 2000-2009 г., е 32 215 долара.

Според адвоката на Лоулс, неговият клиент не е крал от хората, които обичал и уважавал, а просто прехвърлял инвестициите им от сигурните, но имагинерни облигации, към далеч по-рисковия бизнес с автомобилни състезания, който според него щял да процъфтява.