За цялата история на книгопечатането са се натрупали не само тонове книги, но и тонове... от една-единствена книга.

Най-голямата книга в историята е биографията на премиера на Великобритания Уинстън Чърчил. Нейното писане започва от сина на сър Чърчил- Рандолф в съавторство с оксфордския преподавател Мартин Гилбърт. Тя се състои от 22 тома до този момент и писането й активно продължава.

Най-голямата книга, но не по обем, а като размери има и съответното име- „Суперкнига“. Нейните размери са 2.74 х 3.7 м, теглото й е 252.6 кг. Въпреки това тя има едва 300 страници. Издадена е през 1976 г. в САЩ.

Когато братя Грим започват да издават своя речник Deutsches Wörterbuch едва ли са очаквали, че това ще стане най-големият речник в света. Той съдържа 34519 думи в 33 тома. Германския речник е по-голям от The Oxford English Dictionary, смятан погрешно за най-големия, който пък е втори с 21728 думи в 20 тома.

Най-дългият роман в света принадлежи на перото на френския писател Жул Ромен. Неговата Les Hommes de bonne volonté има 27 тома, 4 959 страници и над 2 070 000 думи.

Най-изчерпателната информация за света се съдържа в „Универсалната илюстрирана евро-американска енциклопедия“, която има 105 000 страници. С нея не може да се конкурира дори и Wikipedia.

Най-голямото публикационно издание в света пък е изданието на парламентарните документи на Великобритания. То съдържа 1 112 тома. Желаещият да изучи британския парламентарен живот изцяло ще трябва да прекара 6 години от живота си по 10 часа дневно в четене.