Всеки има по някой луд приятел във Facebook, който споделя прекалено много неща, пише закодирани статуси или нещо по-лошо - пише с поредица от малки и главни букви.

Тези на пръв поглед дразнещи постинги, или липсата на такива, може обаче да са нещо повече от пълнеж за новините, които минават пред очите ви в социалната мрежа. Профилите във Facebook могат да разкриват и евентуални проблеми с психичното здраве, показва ново проучване.

Според проучване на Университета на Мисури, това дали поствате във Facebook веднъж на час или веднъж на месец може да бъде индикатор за психологичното ви състояние.

Авторите на проучването са общували с над 200 колежани, за да оценят техните нива на екстровертност и подкрепата им към странни убеждения, след което са ги помолили да разпечатат това, което са правили във Facebook. Студентите са имали възможност да затъмняват части от техния Таймлайн.

Това, което са избирали да затъмнят, е разкривало информация за тяхното психологично състояние, казва Елизабет Мартин, която е сред авторите на проучването.

Някои от участниците са показали социална ангедония - състояние, което се характеризира с неспособността да се навлезе в приятно състояние или да се усети удоволствие от общуването и с другите. Техните симптоми варирали от социално отдръпване до странни убеждения, като точно тези хора публикували по-малко снимки, общували по-малко чрез Facebook и имали по-малък брой приятели в социалната мрежа.

Други демонстрирали признаци на параноя въз основа на това колко информация са затъмнили от профила си.

Идеята за проучването се родила в разговор между Мартин и друг от авторите му - Дрю Бейли, който няма профил във Facebook. Между тях се породила дискусия за съдържанието на профилите във Facebook и връзката му с психологията.

Засега е неясно дали терапевтите и психолозите могат да използват социалните мрежи при прилагането на лечение, но Мартин твърди, че проучването е първа стъпка към изпилзването на информация за създаването на по-пълна клинична картина.