Травмите от катастрофите ще бъдат оценени чрез точки, по които ще се изчисляват обезщетенията.

Една точка да е равна на минималната работна заплата за съответната година, предлага нова методика за определяне на размера за имуществени и неимуществени обезщетения по задължителната застраховка „Гражданска отговорност“.

Предвижда се разграничаване на методите при определяне на обезщетенията при имуществените и неимуществените вреди, като основната цел е да се избегнат субективизмът и дисбалансите, които се получават при обезщетенията в различните съдилища и се даде превес на реално претърпените и установими вреди.

И към момента в България съществува такова разграничение, но практика показва, че претенциите за заплащане на обезщетения за имуществени вреди са чувствително по-малко от неимуществените и за това има ясна статистика от години, смятат консултантите от HLB България, които по поръчка на Гаранционния фонд са изготвили проекта.

До изработването на новата методика се стигна, след като в края на миналата година бяха приети промени в Кодекса за застраховането, припомня вестник Монитор. Тя е изготвена на база на опита на Великобритания, Испания, Италия, Германия, Франция и Румъния. Ръководителят на проекта Розалина Градинарова обясни, че методиката е базирана на испанския модел, със заемки от френския.

Как ще се изчисляват вредите?

Въвежда се разграничение между имуществените и неимуществени вреди. Запазва се установената и досега практика обезщетения за разноски за лечение, специални средства, храни, домашни грижи да се доказват с документи.

Имуществените вреди, пропуснати заради загуба на доход или загубата на издръжка за наследниците при смърт на лицето, ще се използва актюерски подход за остойностяване. Новият момент е оценката на неимуществени вреди, известни като болки и страдания, при който ще се използва изработен от доктори дълъг списък на травмите, всяка от които е оценена точково.

Когато става въпрос за обезщетение за роднини и близки на загинал ще се изчислява основна вреда, особена вреда, включваща коригиращи фактори, увеличаващи обезщетението до 75%, а третият компонент ще са фактори от изключителен характер. За особената вреда и изключителния характер се предвижда да има определен лимит.

Документът обаче тепърва трябва да мине на обществено обсъждане и одобрен от Комисията за финансов надзор (КФН), от министъра на здравеопазването и от министъра на труда и социалната политика. Очаква се това да се случи до края на годината. Дотогава ще се ползват приетите от ноември текстове в кодекса, касаещи лимитите по "Гражданска отговорност". За момента не се очаква покачване на цената на задължителната полица.

Според председателя на Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) Константин Велев методиката предлага справедлив механизъм на база сегашната съдебна практика и практиката на застрахователните компании. Но това не означава, че съдът ще бъде задължен да я използва. Според адвокат Николай Димитров новата методика ще намали между три и пет пъти обезщетенията на пострадалите, както и при смърт на пътя.