В Китай има над 100 милиона души без братя и сестри заради въведените в края на 70-те години на 20-ти век правила, забраняващи на родителите да имат повече от едно дете, предаде АП.

С население от 1.3 милиарда души Китай е най-многолюдната държава в света. Според правителството правилото за едно дете е предотвратило около 400 милиона раждания. Без братя и сестри са общо 8% от китайците.

Целта на политиката за ограничаване на раждаемостта бе да се овладее експлозивното нарастване на населението и да осигури по-добро образование и здравеопазване. Законът предвижда изключения за дадени етнически групи, за семействата от селските райони и за семейства, в които всеки от родителите е единствено дете.

През 1982 г. китайското семейство се е състояло средно от 4.4 души, а през 2005 г. - средно от 3.1 души, посочва Синхуа. Критици на тази политика твърдят, че тя е довела до принудителни аборти и стерилизация, тъй като местните власти са налагали определени от Пекин квоти за раждаемост. Тя е причина, според тях, и за опасната диспропорция между двата пола поради традиционното предпочитание към мъжки наследник в семейството и многото аборти в случаите, когато е заченато момиче.

Политиката на семейно планиране крие множество изключения и вратички, дължащи се главно на масовата съпротива срещу ограничението. В някои селски райони на Китай, например, семействата имат право на второ дете, особено ако първото е момиче.

Снимка: БГНЕС/ЕРА