Испания се бои да остане без единната валута много по-малко, отколкото Гърция. А и на Европейският съюз и без това не му стигат парите, за да "купи" нейната икономика с всичките й проблеми.

Букмейкърите са убедени, че ако разпадът на еврозоната се случи /тази вероятност се оценява 50 на 50/, то той ще започне с Гърция. Те са толкова убедени, че даже престанаха да приемат залози.

Но Матю Лин от английската консултантска компания Strategy Economics е убеден, че шансовете на Испания да излезе от еврозоната преди Гърция са по-големи, съобщава БГНЕС.

1. Испания е прекалено голяма икономика, за да може да бъде спасена от Европейския съюз и Международния валутен фонд. Икономиката на Гърция струва само 230 милиарда евро – европейците могат да й помагат вечно. Но за Испания парите няма да им стигнат.

2. Испанците най-рано от всички се умориха от програмите за съкращаване на разходите. Още преди година движението "Възмутените" (Indignados) започна със седящи стачки в най-големите градове. И едва след това протестното движение се разпространи в Гърция и останалите страни от еврозоната. Икономиите на бюджетни средства едва бяха започнали, а вече имаше вълнения.

3. Испания има реална икономика. Гърците преживяват много във връзка със своето бъдеще извън еврозоната, защото те нищо не произвеждат. Испания е напълно успешна икономика с развита индустрия. Делът на износа в БВП на страната достига 26% - това е напълно сравнимо с Великобритания, Франция и Италия. Само през миналата седмица "Нисан", въпреки кризата, заяви, че ще инвестира в Испания.

4. Испания е политически независима. Много страни остават в еврозоната повече по политически причини, отколкото по икономически. Например, същата тази Гърция се страхува да не се окаже в сферата на влияние на Турция, ако излезе от еврозоната. На Латвия еврото й е нужно, за да се отдели от Русия. За Ирландия – това е въпрос на икономическа независимост от Великобритания. За германците еврозоната означава скъсване с миналото. За Испания еврото не е символ.

5. Испания има големи перспективи. Частично испанската икономика зависи от Европа, но в еднаква степен нейните перспективи за развитие са свързани с испаноговорящите страни от Латинска Америка, преживяващи бум. Не трябва да се забравя и огромния латиноамерикански пазар в САЩ. Испанският бизнес по-скоро е част от световната икономика, а не чисто европейски. Защо й е на Испания да се обвързва с провален проект, ако има и други възможности?

6. Излизането от еврозоната вече не е табу, неговото обсъждане вече започна в Испания. Много местни икономисти са убедени, че проблемът на Испания е еврото, а връщането към песетата ще я излекува от кризата. Премиерът Мариано Рахой няма да има друг изход, ако се откаже от помощта на ЕС и МВФ.